Manual Elementy eksploatacji systemu:Użytkownicy systemu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
(Definicja użytkowników)
(Definicja grup)
Linia 26: Linia 26:
 
====Definicja grup====
 
====Definicja grup====
  
Jak wspomniano powyżej zdefiniowanie grup użytkowników o podobnym poziomie uprawnień pozwala w zdecydowany sposób uprościć proces definicji uprawnień użytkowników. Ekran definicji grup użytkowników przedstawiony został na rysunku 53.
+
Jak wspomniano powyżej zdefiniowanie grup użytkowników o podobnym poziomie uprawnień pozwala w zdecydowany sposób uprościć proces definicji uprawnień użytkowników. Ekran definicji grup użytkowników przedstawiony został na rysunku 58.
  
  
Linia 33: Linia 33:
  
  
'''Rysunek 53. Definicja grup użytkowników systemu'''
+
'''Rysunek 58. Definicja grup użytkowników systemu'''
 
</center>
 
</center>
  

Wersja z 13:04, 5 lis 2009

Użytkownicy systemu

Odpowiednie zdefiniowanie uprawnień dla użytkowników systemu jest jednym z istotniejszych elementów pracy z systemem. Brak uprawnień do wykonania pewnej grupy funkcji lub tez zbyt wysoki poziom uprawnień umożliwiający przypadkowe, nieprzemyślane zmiany w systemie może mieć poważne konsekwencje w trakcie eksploatacji systemu.

Definicja użytkowników

Jak wspomniano już w dokumentacji ogólnej, warunkiem podstawowym uruchomienia aplikacji jest podanie nazwy oraz hasła. Nazwa służy do identyfikowania nas przez program, określa uprawnienia. Jest ona znana innym użytkownikom, którzy nie znają jednak naszego hasła. To ostatnie, stanowi właściwą kontrolę przed dostępem osób niepowołanych. W celu zdefiniowania użytkowników lub zmiany ich danych należy posłużyć się opcją Użytkownicy systemu dostępną w programie IntNetCenter. Wybranie opcji spowoduje wyświetlenie spisu użytkowników programu, przedstawiającego ich: nazwy, tryb pracy i opis funkcji. Dostęp do edycji danych o użytkownikach możliwy jest po wywołaniu opcji ustawienia szczegółowe widocznej pod listą użytkowników. Po wyborze opcji wyświetlone zostaje okno umożliwiające edycję danych użytkownika, założenie hasła dostępu oraz co najważniejsze określenie poziomu dostępu do poszczególnych opcji systemu. Okno edycji danych użytkownika przedstawione zostało na rysunku 57.


Definicja użytkowników systemu.jpg


Rysunek 57. Definicja użytkowników systemu


Na karcie użytkownika znajdują się podstawowe informacje umożliwiające zdefiniowanie użytkownika. Są to: nazwa (login), imię nazwisko, stanowisko, adres poczty elektronicznej. Hasło użytkownika oraz jego uprawnienia są dostępne z poziomu klawiszy po lewej stronie zakładki. Definicja uprawnień może odbywać się na poziomie pojedynczych użytkowników lub też poprzez zdefiniowanie uprawnień dla grupy użytkowników (zalecane). Ta druga forma definicji pozwala zdecydowanie uprościć definicję uprawnień. W przypadku, kiedy dla użytkownika niezbędne jest zdefiniowanie rzeczywiście unikalnych uprawnień to taka definicja jest nadrzędna w stosunku do uprawnień przypisanych mu poprzez dodanie do wybranej grupy użytkowników. Po zdefiniowaniu użytkowników należy pamiętać o zmianie danych użytkownika założonego automatycznie przez program, które umożliwiły nam wejście do programu za pierwszym razem. Z uwagi na konstrukcję systemu nie jest możliwe usuwanie użytkowników systemu FK, pozostawienie zaś użytkownika automatycznie założonego przez program umożliwia wykonanie zapisów, których nie można przypisać do żadnego ze znanych użytkowników programu.

Definicja grup

Jak wspomniano powyżej zdefiniowanie grup użytkowników o podobnym poziomie uprawnień pozwala w zdecydowany sposób uprościć proces definicji uprawnień użytkowników. Ekran definicji grup użytkowników przedstawiony został na rysunku 58.


Definicja grup użytkowników systemu.jpg


Rysunek 58. Definicja grup użytkowników systemu

W lewej części okna znajduje się lista aktywnych grup użytkowników. Dodanie nowej grupy lub usunięcie istniejącej jest możliwe za pomocą klawiszy dostępnych pod listą grup. W prawym panelu dostępna jest lista członków grupy. Klawisze Dodaj i Usuń służą do przypisania lub usunięcia członków grupy spośród zdefiniowanych wcześniej użytkowników systemu. Klawisz Uprawnienia pozwala zdefiniować uprawnienia dla całej grupy użytkowników.

Uprawnienia dla użytkowników i grup

Definicja uprawnień dla pojedynczego użytkownika jak i grupy użytkowników przebiega w identyczny sposób. Po wywołaniu opcji Uprawnienia pojawia się ekran definicji uprawnień przedstawiony na rysunku 54.

Definicja grup użytkowników i grup.jpg


Rysunek 54. Definicja uprawnień użytkowników i grup


W środkowej części okna znajduje się lista aktualnie zdefiniowanych uprawnień. Zmianę poziomu uprawnień można osiągnąć poprzez wybór z listy dostępnych dla danej pozycji stanów. W dolnej części ekranu znajdują się klawisze umożliwiające pobranie dla użytkownika lub grupy - uprawnień zdefiniowanych już wcześniej (w celu ich modyfikacji), zapis i odczyt uprawnień na dysku oraz synchronizację uprawnień.


Place2003.jpg

Dokumentacja systemu Płace:
Spis treściWstępPierwsze krokiKrok "Zerowy" - wyjaśnienie kilku "fachowych" terminów
Krok 1: Skonfigurowanie programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie podstawowych słowników i kartotekKrok 3: Rejestracja pracownika / zleceniobiorcy
SłownikiSpis rysunków

Ht2003.jpg

Dokumentacja systemu HT:
Spis treściWstępPierwsze kroki
Krok 0 - wyjaśnienie kilku „fachowych” terminówKrok 1 - Konfiguracja programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie trybu numeracji oraz podstawowych słowników i kartotekKrok 3 – Rejestracja pierwszego dokumentuKrok 4 – Pierwsze zestawienie zarejestrowanych dokumentów
Szczegółowy opis opcjiPodstawowe skróty klawiaturoweSłownikiKartotekiElementy eksploatacji systemuUżytkownicy systemuNumeracja dokumentówCałokształt - sposób definicji układu kolumn

Dokumentacja wspólnych elementów eksploatacji systemu Motława:
Spis treściSzczegółowy opis opcjiSłowniki