Manual Place:Słowniki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
(Obsługa słowników grupy podstawowej)
 
(Nie pokazano 20 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
#REDIRECT [[Manual Elementy eksploatacji systemu:Słowniki‎]]
+
{{PracaWre}}{{Dopracować}}
 +
<big>Słowniki</big>
 +
 
 +
''W punkcie tym przedstawiony zostanie szczegółowy opis występujących w systemie słowników. Lista słowników jest dość długa, poszczególne słowniki mogą być wykorzystywane przez użytkowników o różnych profilach działalności. Dlatego też nie zawsze wszystkie słowniki muszą być zdefiniowane. W przypadku braku słownika w trakcie edycji danych system z reguły przyjmuje wartości domyślne. W niektórych jednak przypadkach wypełnienie, choć jednej pozycji w słowniku jest bezwzględnie wymagane.
 +
''
 +
 
 +
 
 +
Słowniki mają za zadanie przechowywanie danych wielokrotnie wykorzystywanych w różnych miejscach programu, w trakcie tworzenia dokumentów.  Tłumacząc prościej, słownik to lista elementów tego samego typu, wraz z opisem. W momencie tworzenia dokumentu pobierany jest odpowiedni element słownika, a w razie konieczności (przy jego braku), użytkownik może wprowadzić na bieżąco nowy element.  Poniżej przedstawiona została lista ogólnych słowników dostępna w programie płacowym z poziomu opcji Słowniki. W zależności od wykorzystywanego wariantu systemu nie wszystkie słowniki muszą być dostępne w menu.
 +
 
 +
 
 +
== Lista słowników programu płacowego==
 +
 
 +
* '''Kadry''' (Wykształcenie, Kategorie pracowników, Zawody, Klasy cech pracowników, Cechy pracowników, Stanowiska, Kalendarze pracy, Urzędy skarbowe, Działy firmowe, Brygady robocze)
 +
 
 +
* '''Płace/Zlecenia''' (Listy płac, Definicje składników płac, Definicje składników zleceń, Opisy zleceń, Procent wypadkowego)
 +
 
 +
* '''Geograficzne''' (Kraje, Powiaty, Gminy, Miasta)
 +
 
 +
* '''ZUS''' (Przyczyny wyrejestrowań, Tytuły ubezpieczeń)
 +
 
 +
* '''GUS''' (Rodzaj działalności (GUS), Miejsce zameldowania (GUS))
 +
 
 +
* '''Banki, Rachunki''' (Banki, Edycja rachunków własnych)
 +
 
 +
* '''FK''' (Wzory PK, Plan kont (edycja prosta), Plan kont, Wyróżniki)
 +
 
 +
* '''Opisy delegacji'''
 +
 
 +
 
 +
 
 +
== Obsługa słowników ==
 +
Słowniki – ze względu na sposób obsługi - można podzielić na dwie grupy: obsługiwane w typowy sposób wspólny dla grupy (słowniki podstawowe), oraz obsługiwane w sposób indywidualny.  W pierwszej grupie są m.in. następujące słowniki: ''Kraje, Miasta, Banki''..
 +
 
 +
Druga grupa to słowniki złożone, np.: Wzory PK
 +
 
 +
Obsługa słowników z grupy podstawowej zostanie opisana na przykładzie słownika Kraje. Inne słowniki z tej grupy są obsługiwane w sposób identyczny.
 +
 
 +
== Obsługa słowników grupy podstawowej ==
 +
 
 +
<center>
 +
[[image:Słowniki_PL_kraje.jpg|700px]]<br>
 +
Rysunek 50. Obsługa słowników grupy podstawowej (kraje)
 +
</center>
 +
 
 +
* '''Dodanie nowej pozycji'''
 +
: Aby dodać nową pozycję do słownika korzystamy z przycisku 1, bądź z paska menu: ''Plik > dodaj nowy''. Otworzy się nowe okienko, z aktywną linią nowego rekordu (zapisu). Wpisujemy odpowiednie dane do pól. Po wypełnieniu wszystkich pól, zachowujemy przyciskiem ''Zachowaj''.
 +
 
 +
* '''Poprawienie pozycji '''
 +
: Poprawianie pozycji słownika poprzez wyedytowanie zapisu. Służy do tego przycisk 2, lub: ''Menu > Edycja > Edycja''. Następnie należy ustawić kursor w polu, które chcemy poprawić i wprowadzić nowy zapis.
 +
 
 +
* '''Usuwanie rekordu (linii zapisu)'''
 +
: Aby usunąć rekord, zaznaczamy zapis (poprzez kliknięcie myszką) a następnie korzystając z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki ('''usuń''') usuwamy niepotrzebną pozycję słownika.
 +
 
 +
* '''Porządkowanie'''
 +
: Wszystkie zapisy słownika możemy poukładać alfabetycznie (rosnąco lub malejąco). Aby wykonać to korzystamy z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki > ''Ustaw rosnąco'' lub ''Ustaw malejąco''. Dodatkowo możemy ułatwić sobie wyszukiwanie pozycji poprzez opcję ''Sortowanie'', wywoływanej z ''Menu > Widok''. Postawienie znaczka w polu tytułu kolumny spowoduje uaktywnienie tej kolumny jako filtra wyszukiwania. Wystarczy zacząć pisać z klawiatury poszukiwane słowo, a dana pozycja słownika zostanie natychmiast wyszukana.
 +
 
 +
* '''Całokształty  słownikach'''
 +
: W słownikach użytkownik może także korzystając z całokształtów (opisanych wcześniej), definiować wygląd słowników. Sposób jest taki sam we wszystkich okienkach programu. Dodatkowo, można dostosować (''Menu > Widok > Dostosuj'') wygląd okienek do naszych upodobań: kolor okienka, wielkość czcionek, widoczność linii poziomych i pionowych.
 +
 
 +
* '''Eksport danych'''
 +
: Jeśli będzie konieczność wyeksportowania danych ze słownika, możemy zrobić to bardzo szybko i łatwo. Uruchamiamy z Menu polecenie ''Dane'', a następnie ''Eksportuj dane'' lub korzystamy z przyciski 3. Program pozwoli wyeksportować dane do dokumentów w jednym z wybranych formatów.
 +
 
 +
* '''Poruszanie się po słowniku'''
 +
: Przemieszczanie pomiędzy rekordami jak i poruszanie się po polach pojedynczego rekordu odbywa się za pomocą strzałek z klawiatury (góra, dół, prawo, lewo).
 +
 
 +
* '''Menu podręczne'''
 +
: Podstawowe  czynności w słowniku możemy zrealizować wykorzystując ''menu podręczne'': ustawiamy się w dowolnym miejscu okienka i klikamy prawym przyciskiem myszy ([[image:Mouse right.gif]]). Otworzy się wówczas menu kontekstowe z pozycjami:
 +
 
 +
: * Nowa pozycja
 +
: * Edytuj
 +
: * Usuń
 +
: * Właściwości
 +
: * Widok
 +
: * Edycja
 +
: * Pokaż pulpit
 +
: * Pomoc
 +
 
 +
: Szczegółowy opis opcji menu podręcznego został zawarty w poprzednim rozdziale.
 +
 
 +
 
 +
* '''Wzorce dekretacji'''
 +
: W słowniku Wzory PK  definiujemy dekrety typowe, z pomocą, których możemy uruchomić automatyczną dekretacje dokumentów wystawionych w programie, czyli ułatwić i przyspieszyć pracę.
 +
 
 +
 
 +
<center>
 +
[[image:PL_dekretacja.jpg|700px]]<br>
 +
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji.
 +
</center>
 +
 
 +
 
 +
: Nowy wzorzec tworzymy korzystając z przycisku 1 – dodaj nową pozycję: wpisujemy nazwę i symbol wzorca. Kolejny krok, to otworzenie okienka pozycji dekretu - przycisk 2.
 +
 
 +
<center>
 +
 
 +
[[image:PL_dekretacja1.jpg|700px]]<br>
 +
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji (dane ogólne).
 +
</center>
 +
 
 +
: W pozycjach wzorca określamy szczegółowe informacje n/t struktury danego dekretu. W okienku pozycji wypełniamy następujące pola:
 +
 
 +
* '''liczbę porządkową''' (lp)
 +
* '''Typ konta:''' (wybór z listy)
 +
** bezpośrednie
 +
** łącznie z analityką pracownika
 +
** konto wg wzorca
 +
* '''Strona'''
 +
** Wn
 +
** Ma
 +
* '''Storno'''
 +
** Normalny
 +
** Storno
 +
** Wg znaku
 +
* '''Rodzaj kwoty''' (wybór z listy: np składnik płacy, zaliczka na podatek, składki ZUS, kwota netto i inne)
 +
* '''Składnik płacy''' (wybór z listy)
 +
* '''Nazwa konta''' (wybór z listy)
 +
* '''Procent''' (procent składnika płacy na danym koncie)
 +
* '''Opis dekretu''' (wprowadzany wg schematu podanego powyżej pola)
 +
* '''Kategorie zapisu'''
 +
 
 +
Istnieje możliwość sklonowania zapisu (przycisk '''klonuj wzorzec''') oraz utworzenia konta przeciwstawnego (przycisk '''utwórz konto przeciwstawne''').
 +
 
 +
 
 +
 
  
 
{{ManualPlaceMenu}}
 
{{ManualPlaceMenu}}
 
[[Kategoria: Płace]]
 
[[Kategoria: Płace]]
 
[[Kategoria: Dokumentacje]]
 
[[Kategoria: Dokumentacje]]

Aktualna wersja na dzień 08:43, 6 wrz 2010

Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Szczotka.png
Ten artykuł wymaga dopracowania zgodnie z zaleceniami edycyjnymi.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Dopracować}} z kodu tego artykułu.


Słowniki

W punkcie tym przedstawiony zostanie szczegółowy opis występujących w systemie słowników. Lista słowników jest dość długa, poszczególne słowniki mogą być wykorzystywane przez użytkowników o różnych profilach działalności. Dlatego też nie zawsze wszystkie słowniki muszą być zdefiniowane. W przypadku braku słownika w trakcie edycji danych system z reguły przyjmuje wartości domyślne. W niektórych jednak przypadkach wypełnienie, choć jednej pozycji w słowniku jest bezwzględnie wymagane.


Słowniki mają za zadanie przechowywanie danych wielokrotnie wykorzystywanych w różnych miejscach programu, w trakcie tworzenia dokumentów. Tłumacząc prościej, słownik to lista elementów tego samego typu, wraz z opisem. W momencie tworzenia dokumentu pobierany jest odpowiedni element słownika, a w razie konieczności (przy jego braku), użytkownik może wprowadzić na bieżąco nowy element. Poniżej przedstawiona została lista ogólnych słowników dostępna w programie płacowym z poziomu opcji Słowniki. W zależności od wykorzystywanego wariantu systemu nie wszystkie słowniki muszą być dostępne w menu.


Lista słowników programu płacowego

  • Kadry (Wykształcenie, Kategorie pracowników, Zawody, Klasy cech pracowników, Cechy pracowników, Stanowiska, Kalendarze pracy, Urzędy skarbowe, Działy firmowe, Brygady robocze)
  • Płace/Zlecenia (Listy płac, Definicje składników płac, Definicje składników zleceń, Opisy zleceń, Procent wypadkowego)
  • Geograficzne (Kraje, Powiaty, Gminy, Miasta)
  • ZUS (Przyczyny wyrejestrowań, Tytuły ubezpieczeń)
  • GUS (Rodzaj działalności (GUS), Miejsce zameldowania (GUS))
  • Banki, Rachunki (Banki, Edycja rachunków własnych)
  • FK (Wzory PK, Plan kont (edycja prosta), Plan kont, Wyróżniki)
  • Opisy delegacji


Obsługa słowników

Słowniki – ze względu na sposób obsługi - można podzielić na dwie grupy: obsługiwane w typowy sposób wspólny dla grupy (słowniki podstawowe), oraz obsługiwane w sposób indywidualny. W pierwszej grupie są m.in. następujące słowniki: Kraje, Miasta, Banki..

Druga grupa to słowniki złożone, np.: Wzory PK

Obsługa słowników z grupy podstawowej zostanie opisana na przykładzie słownika Kraje. Inne słowniki z tej grupy są obsługiwane w sposób identyczny.

Obsługa słowników grupy podstawowej

Słowniki PL kraje.jpg
Rysunek 50. Obsługa słowników grupy podstawowej (kraje)

  • Dodanie nowej pozycji
Aby dodać nową pozycję do słownika korzystamy z przycisku 1, bądź z paska menu: Plik > dodaj nowy. Otworzy się nowe okienko, z aktywną linią nowego rekordu (zapisu). Wpisujemy odpowiednie dane do pól. Po wypełnieniu wszystkich pól, zachowujemy przyciskiem Zachowaj.
  • Poprawienie pozycji
Poprawianie pozycji słownika poprzez wyedytowanie zapisu. Służy do tego przycisk 2, lub: Menu > Edycja > Edycja. Następnie należy ustawić kursor w polu, które chcemy poprawić i wprowadzić nowy zapis.
  • Usuwanie rekordu (linii zapisu)
Aby usunąć rekord, zaznaczamy zapis (poprzez kliknięcie myszką) a następnie korzystając z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki (usuń) usuwamy niepotrzebną pozycję słownika.
  • Porządkowanie
Wszystkie zapisy słownika możemy poukładać alfabetycznie (rosnąco lub malejąco). Aby wykonać to korzystamy z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki > Ustaw rosnąco lub Ustaw malejąco. Dodatkowo możemy ułatwić sobie wyszukiwanie pozycji poprzez opcję Sortowanie, wywoływanej z Menu > Widok. Postawienie znaczka w polu tytułu kolumny spowoduje uaktywnienie tej kolumny jako filtra wyszukiwania. Wystarczy zacząć pisać z klawiatury poszukiwane słowo, a dana pozycja słownika zostanie natychmiast wyszukana.
  • Całokształty słownikach
W słownikach użytkownik może także korzystając z całokształtów (opisanych wcześniej), definiować wygląd słowników. Sposób jest taki sam we wszystkich okienkach programu. Dodatkowo, można dostosować (Menu > Widok > Dostosuj) wygląd okienek do naszych upodobań: kolor okienka, wielkość czcionek, widoczność linii poziomych i pionowych.
  • Eksport danych
Jeśli będzie konieczność wyeksportowania danych ze słownika, możemy zrobić to bardzo szybko i łatwo. Uruchamiamy z Menu polecenie Dane, a następnie Eksportuj dane lub korzystamy z przyciski 3. Program pozwoli wyeksportować dane do dokumentów w jednym z wybranych formatów.
  • Poruszanie się po słowniku
Przemieszczanie pomiędzy rekordami jak i poruszanie się po polach pojedynczego rekordu odbywa się za pomocą strzałek z klawiatury (góra, dół, prawo, lewo).
  • Menu podręczne
Podstawowe czynności w słowniku możemy zrealizować wykorzystując menu podręczne: ustawiamy się w dowolnym miejscu okienka i klikamy prawym przyciskiem myszy (Mouse right.gif). Otworzy się wówczas menu kontekstowe z pozycjami:
* Nowa pozycja
* Edytuj
* Usuń
* Właściwości
* Widok
* Edycja
* Pokaż pulpit
* Pomoc
Szczegółowy opis opcji menu podręcznego został zawarty w poprzednim rozdziale.


  • Wzorce dekretacji
W słowniku Wzory PK definiujemy dekrety typowe, z pomocą, których możemy uruchomić automatyczną dekretacje dokumentów wystawionych w programie, czyli ułatwić i przyspieszyć pracę.


PL dekretacja.jpg
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji.


Nowy wzorzec tworzymy korzystając z przycisku 1 – dodaj nową pozycję: wpisujemy nazwę i symbol wzorca. Kolejny krok, to otworzenie okienka pozycji dekretu - przycisk 2.

PL dekretacja1.jpg
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji (dane ogólne).

W pozycjach wzorca określamy szczegółowe informacje n/t struktury danego dekretu. W okienku pozycji wypełniamy następujące pola:
  • liczbę porządkową (lp)
  • Typ konta: (wybór z listy)
    • bezpośrednie
    • łącznie z analityką pracownika
    • konto wg wzorca
  • Strona
    • Wn
    • Ma
  • Storno
    • Normalny
    • Storno
    • Wg znaku
  • Rodzaj kwoty (wybór z listy: np składnik płacy, zaliczka na podatek, składki ZUS, kwota netto i inne)
  • Składnik płacy (wybór z listy)
  • Nazwa konta (wybór z listy)
  • Procent (procent składnika płacy na danym koncie)
  • Opis dekretu (wprowadzany wg schematu podanego powyżej pola)
  • Kategorie zapisu

Istnieje możliwość sklonowania zapisu (przycisk klonuj wzorzec) oraz utworzenia konta przeciwstawnego (przycisk utwórz konto przeciwstawne).



Place2003.jpg

Dokumentacja systemu Płace:
Spis treściWstępPierwsze krokiKrok "Zerowy" - wyjaśnienie kilku "fachowych" terminów
Krok 1: Skonfigurowanie programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie podstawowych słowników i kartotekKrok 3: Rejestracja pracownika / zleceniobiorcy
SłownikiSpis rysunków