Manual Place:Słowniki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
(Obsługa słowników grupy podstawowej)
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
=Słowniki=
+
{{PracaWre}}{{Dopracować}}
 +
<big>Słowniki</big>
  
 +
''W punkcie tym przedstawiony zostanie szczegółowy opis występujących w systemie słowników. Lista słowników jest dość długa, poszczególne słowniki mogą być wykorzystywane przez użytkowników o różnych profilach działalności. Dlatego też nie zawsze wszystkie słowniki muszą być zdefiniowane. W przypadku braku słownika w trakcie edycji danych system z reguły przyjmuje wartości domyślne. W niektórych jednak przypadkach wypełnienie, choć jednej pozycji w słowniku jest bezwzględnie wymagane.
 +
''
  
''W punkcie tym przedstawiony zostanie szczegółowy opis występujących w systemie słowników. Lista słowników jest dość długa, poszczególne słowniki mogą być wykorzystywane przez użytkowników o różnych profilach działalności. Dlatego też nie zawsze wszystkie słowniki muszą być zdefiniowane. W przypadku braku słownika w trakcie edycji danych - system z reguły przyjmuje wartości domyślne. W niektórych jednak przypadkach wypełnienie, choć jednej pozycji w słowniku jest bezwzględnie wymagane''.
 
  
'''Słowniki''' mają za zadanie przechowywanie danych wielokrotnie wykorzystywanych w różnych miejscach programu, w trakcie tworzenia dokumentów.  Tłumacząc prościej, słownik to lista elementów tego samego typu, wraz z opisem. W momencie tworzenia dokumentu pobierany jest odpowiedni element słownika, a w razie konieczności (przy jego braku), użytkownik może wprowadzić na bieżąco nowy element.  Poniżej przedstawiona została pełna lista ogólnych słowników dostępna w systemie Motława z poziomu opcji '''Słowniki'''. W zależności od wykorzystywanego wariantu systemu - nie wszystkie słowniki muszą być dostępne w menu.  
+
Słowniki mają za zadanie przechowywanie danych wielokrotnie wykorzystywanych w różnych miejscach programu, w trakcie tworzenia dokumentów.  Tłumacząc prościej, słownik to lista elementów tego samego typu, wraz z opisem. W momencie tworzenia dokumentu pobierany jest odpowiedni element słownika, a w razie konieczności (przy jego braku), użytkownik może wprowadzić na bieżąco nowy element.  Poniżej przedstawiona została lista ogólnych słowników dostępna w programie płacowym z poziomu opcji Słowniki. W zależności od wykorzystywanego wariantu systemu nie wszystkie słowniki muszą być dostępne w menu.  
  
==Obsługa słowników==
 
Słowniki – ze względu na sposób obsługi - można podzielić na dwie grupy:
 
  
* obsługiwane w typowy sposób wspólny dla grupy (słowniki podstawowe)
+
== Lista słowników programu płacowego==
  
oraz
+
* '''Kadry''' (Wykształcenie, Kategorie pracowników, Zawody, Klasy cech pracowników, Cechy pracowników, Stanowiska, Kalendarze pracy, Urzędy skarbowe, Działy firmowe, Brygady robocze)
  
* obsługiwane w sposób indywidualny
+
* '''Płace/Zlecenia''' (Listy płac, Definicje składników płac, Definicje składników zleceń, Opisy zleceń, Procent wypadkowego)
  
W pierwszej grupie są m.in. następujące słowniki: Kraje, Miasta, Banki itd.
+
* '''Geograficzne''' (Kraje, Powiaty, Gminy, Miasta)
Druga grupa to słowniki złożone, np.: wzory PK.
+
  
Obsługa słowników z grupy podstawowej zostanie opisana na przykładzie słownika Kraje. Inne słowniki z tej grupy są obsługiwane w sposób identyczny.
+
* '''ZUS''' (Przyczyny wyrejestrowań, Tytuły ubezpieczeń)
  
==Obsługa słowników grupy podstawowej==
+
* '''GUS''' (Rodzaj działalności (GUS), Miejsce zameldowania (GUS))
  
Rysunek 50 ...
+
* '''Banki, Rachunki''' (Banki, Edycja rachunków własnych)
  
 +
* '''FK''' (Wzory PK, Plan kont (edycja prosta), Plan kont, Wyróżniki)
  
====Dodanie nowej pozycji====
+
* '''Opisy delegacji'''
  
Aby dodać nową pozycję do słownika korzystamy z przycisku oznaczonego nr 1 (rys. 50), bądź z paska menu: '''Plik -> dodaj nowy'''. Otworzy się nowe okienko, z aktywną linią nowego rekordu (zapisu). Wpisujemy odpowiednie dane do pól. Po wypełnieniu wszystkich pól, zachowujemy przyciskiem Zachowaj.
 
  
====Poprawianie pozycji====
 
  
Poprawianie pozycji słownika poprzez wyedytowanie zapisu. Służy do tego przycisk nr 2 (rys. 50), lub: '''Menu -> Edycja -> Edycja'''. Następnie należy ustawić kursor w polu, które chcemy poprawić i wprowadzić nowy zapis.
+
== Obsługa słowników ==
 +
Słowniki – ze względu na sposób obsługi - można podzielić na dwie grupy: obsługiwane w typowy sposób wspólny dla grupy (słowniki podstawowe), oraz obsługiwane w sposób indywidualny.  W pierwszej grupie są m.in. następujące słowniki: ''Kraje, Miasta, Banki''..
  
====Usuwanie rekordu (linii zapisu)====
+
Druga grupa to słowniki złożone, np.: Wzory PK
  
Aby usunąć rekord, zaznaczamy zapis (poprzez kliknięcie myszką) a następnie korzystając z przycisku nr 3 (rys. 50) usuwamy niepotrzebną pozycję słownika.
+
Obsługa słowników z grupy podstawowej zostanie opisana na przykładzie słownika Kraje. Inne słowniki z tej grupy obsługiwane w sposób identyczny.
 
+
====Porządkowanie====
+
 
+
Wszystkie zapisy słownika możemy poukładać alfabetycznie (rosnąco lub malejąco). Aby wykonać to szybko korzystamy z przycisków nr 4 (rys. 50). Dodatkowo możemy ułatwić sobie wyszukiwanie pozycji poprzez opcję '''Sortowanie''', wywoływanej z '''Menu -> Widok'''. Postawienie znaczka w polu tytułu kolumny spowoduje uaktywnienie tej kolumny jako filtra wyszukiwania. Wystarczy zacząć pisać z klawiatury poszukiwane słowo, a dana pozycja słownika zostanie natychmiast wyszukana.
+
 
+
====Całokształty w słownikach====
+
 
+
W słownikach, użytkownik korzystając z Całokształtów (opisanych wcześniej)może także definiować wygląd słowników. Sposób jest taki sam we wszystkich okienkach programu. Dodatkowo, można dostosować ('''Menu -> Widok ->Dostosuj''') wygląd okienek do naszych upodobań: kolor okienka, wielkość czcionek, widoczność linii poziomych i pionowych.
+
 
+
====Eksport danych====
+
 
+
Jeśli będzie konieczność wyeksportowania danych ze słownika, możemy zrobić to bardzo szybko i łatwo. Uruchamiamy z menu polecenie '''Dane''', a następnie '''Eksportuj dane'''. Program pozwoli wyeksportować dane do dokumentów w jednym z wybranych formatów.
+
 
+
====Poruszanie się po słowniku====
+
 
+
Przemieszczanie pomiędzy rekordami realizowane jest za pomocą strzałek - oznaczonych nr 5 (rys. 50). Natomiast poruszanie się po polach pojedynczego rekordu odbywa się za pomocą strzałek z klawiatury (góra, dół, prawo, lewo).
+
 
+
====Menu podręczne====
+
 
+
Podstawowe czynności w słowniku możemy zrealizować wykorzystując menu podręczne: ustawiamy się w dowolnym miejscu okienka i korzystamy z prawego przycisku myszy. Otworzy się wówczas menu kontekstowe z pozycjami:
+
 
+
* Nowa pozycja
+
* Edytuj
+
* Usuń
+
* Właściwości
+
* Widok
+
* Edycja
+
* Pokaż pulpit
+
 
+
Szczegółowy opis opcji menu podręcznego został zawarty w poprzednim rozdziale.
+
 
+
====Wzorce dekretacji====
+
 
+
W słowniku '''Wzorce dekretacji''' definiujemy dekrety typowe, z pomocą których możemy uruchomić automatyczną dekretacje dokumentów wystawionych w programie, czyli ułatwić i przyspieszyć pracę. 
+
Nowy wzorzec tworzymy korzystając z przycisku 1 (rys. 51) – dodaj nową pozycję: wpisujemy nazwę i symbol wzorca. Kolejny krok, to otworzenie okienka pozycji dekretu -> przycisk 2.
+
 
+
W pozycjach wzorca określamy szczegółowe informacje na temat danej struktury dekretu. Przykładowa definicja wzorca zostanie opisana na bazie dekretacji faktur sprzedaży.  
+
 
+
Dokumenty te najczęściej dekretowane poprzez zapis: konto 7xx (przychody ze sprzedaży), strona Ma i konto 22x (VAT należny), strona Ma oraz po stronie Wn konto 2xx (konto kontrahenta - odbiorcy).
+
 
+
 
+
Rysunek 51 ...
+
 
+
Takie właśnie informacje musimy wprowadzić w pozycjach tego wzorca.  W okienku pozycji wypełniamy następujące pola:
+
+
 
+
# Typ konta:
+
#* bezpośrednie (wybrane z listy)
+
#* kontrahent dostawca
+
#* kontrahent odbiorca
+
#* płatnik dostaw
+
#* płatnik odbioru
+
# Nazwa konta
+
#* Wybór z listy
+
#* W przypadku kont kontrahenta pole to jest nieaktywne, a program odpowiednie konto pobierze z kartoteki kontrahentów.
+
# Strona zapisu
+
#* Winien
+
#* Ma
+
# Kwota – wybieramy z listy odpowiedni rodzaj
+
# Opis
+
#* Stawiając znaczek przy odpowiednim opisie, program automatycznie poda w opisie dekretu oznaczoną informację.
+
  
 +
== Obsługa słowników grupy podstawowej ==
  
Po wprowadzeniu tych informacji, korzystając z przycisku 3 (rys. 51) zachowujemy wprowadzone informacje. Przycisk 4 (rys. 51) powiela zaznaczony na liście wzorzec.
+
<center>
Mechanizm automatycznego dekretowania jest omówiony dokładnie w rozdziale '''''Dekretacja automatyczna'''''.
+
[[image:Słowniki_PL_kraje.jpg|700px]]<br>
 +
Rysunek 50. Obsługa słowników grupy podstawowej (kraje)
 +
</center>
  
W słowniku tym możemy zbudować '''drzewo grup towarowych'''. Grupy układane są hierarchicznie: na grupy i podgrupy.  Można tworzyć dowolną ilość podgrup, niemniej jednak należy starać się, aby układ grup towarowych był jednoznaczny, a informacja jasna. Dodawanie nowego poziomu realizujemy przyciskiem 1 (rys. 51).  
+
* '''Dodanie nowej pozycji'''
Uzupełniając okienka po prawej stronie wprowadzamy informację o danym poziomie grup towarowych. Formatki ekranów dla okienek słowników, które nie zostały szerzej omówione powyżej - przedstawione będą w dalszej części tego rozdziału.
+
: Aby dodać nową pozycję do słownika korzystamy z przycisku 1, bądź z paska menu: ''Plik > dodaj nowy''. Otworzy się nowe okienko, z aktywną linią nowego rekordu (zapisu). Wpisujemy odpowiednie dane do pól. Po wypełnieniu wszystkich pól, zachowujemy przyciskiem ''Zachowaj''.  
+
  
Rysunek 52 ...
+
* '''Poprawienie pozycji '''
 +
: Poprawianie pozycji słownika poprzez wyedytowanie zapisu. Służy do tego przycisk 2, lub: ''Menu > Edycja > Edycja''. Następnie należy ustawić kursor w polu, które chcemy poprawić i wprowadzić nowy zapis.
  
Rysunek 53 ...
+
* '''Usuwanie rekordu (linii zapisu)'''
 +
: Aby usunąć rekord, zaznaczamy zapis (poprzez kliknięcie myszką) a następnie korzystając z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki ('''usuń''') usuwamy niepotrzebną pozycję słownika.
  
Rysunek 54 ...
+
* '''Porządkowanie'''
 +
: Wszystkie zapisy słownika możemy poukładać alfabetycznie (rosnąco lub malejąco). Aby wykonać to korzystamy z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki > ''Ustaw rosnąco'' lub ''Ustaw malejąco''. Dodatkowo możemy ułatwić sobie wyszukiwanie pozycji poprzez opcję ''Sortowanie'', wywoływanej z ''Menu > Widok''. Postawienie znaczka w polu tytułu kolumny spowoduje uaktywnienie tej kolumny jako filtra wyszukiwania. Wystarczy zacząć pisać z klawiatury poszukiwane słowo, a dana pozycja słownika zostanie natychmiast wyszukana.
  
 +
* '''Całokształty  słownikach'''
 +
: W słownikach użytkownik może także korzystając z całokształtów (opisanych wcześniej), definiować wygląd słowników. Sposób jest taki sam we wszystkich okienkach programu. Dodatkowo, można dostosować (''Menu > Widok > Dostosuj'') wygląd okienek do naszych upodobań: kolor okienka, wielkość czcionek, widoczność linii poziomych i pionowych.
  
====Użytkownicy systemu====
+
* '''Eksport danych'''
 +
: Jeśli będzie konieczność wyeksportowania danych ze słownika, możemy zrobić to bardzo szybko i łatwo. Uruchamiamy z Menu polecenie ''Dane'', a następnie ''Eksportuj dane'' lub korzystamy z przyciski 3. Program pozwoli wyeksportować dane do dokumentów w jednym z wybranych formatów.
  
Odpowiednie zdefiniowanie uprawnień dla użytkowników systemu jest jednym z istotniejszych elementów pracy z systemem. Brak uprawnień do wykonania pewnej grupy funkcji lub tez zbyt wysoki poziom uprawnień umożliwiający przypadkowe, nieprzemyślane zmiany w systemie może mieć poważne konsekwencje w trakcie eksploatacji systemu.
+
* '''Poruszanie się po słowniku'''
 +
: Przemieszczanie pomiędzy rekordami jak i poruszanie się po polach pojedynczego rekordu odbywa się za pomocą strzałek z klawiatury (góra, dół, prawo, lewo).
  
====Definicja użytkowników====
+
* '''Menu podręczne'''
 +
: Podstawowe  czynności w słowniku możemy zrealizować wykorzystując ''menu podręczne'': ustawiamy się w dowolnym miejscu okienka i klikamy prawym przyciskiem myszy ([[image:Mouse right.gif]]). Otworzy się wówczas menu kontekstowe z pozycjami:
  
Jak wspomniano już we wstępie dokumentacji warunkiem podstawowym uruchomienia aplikacji jest podanie nazwy oraz hasła.
+
: * Nowa pozycja
Nazwa służy do identyfikowania nas przez program, określa uprawnienia. Jest ona znana innym użytkownikom, którzy nie znają jednak naszego hasła. To ostatnie, stanowi właściwą kontrolę przed dostępem osób niepowołanych.
+
: * Edytuj
W celu zdefiniowania użytkowników lub zmiany ich danych należy posłużyć się opcją Użytkownicy systemu dostępną w programie '''''IntNetCenter'''''. Wybranie opcji spowoduje wyświetlenie spisu użytkowników programu, przedstawiającego ich: nazwy, tryb pracy i opis funkcji. Dostęp do edycji danych o użytkownikach możliwy jest po wywołaniu opcji ustawienia szczegółowe widocznej pod listą użytkowników.
+
: * Usuń
Po wyborze opcji wyświetlone zostaje okno umożliwiające edycję danych użytkownika, założenie hasła dostępu oraz co najważniejsze określenie poziomu dostępu do poszczególnych opcji systemu. Okno edycji danych użytkownika przedstawione zostało na rysunku 55.
+
: * Właściwości
 +
: * Widok
 +
: * Edycja
 +
: * Pokaż pulpit
 +
: * Pomoc
  
 +
: Szczegółowy opis opcji menu podręcznego został zawarty w poprzednim rozdziale.
  
Rysunek 55 ...
 
  
 +
* '''Wzorce dekretacji'''
 +
: W słowniku Wzory PK  definiujemy dekrety typowe, z pomocą, których możemy uruchomić automatyczną dekretacje dokumentów wystawionych w programie, czyli ułatwić i przyspieszyć pracę.
  
Na karcie użytkownika znajdują się podstawowe informacje umożliwiające zdefiniowanie użytkownika. Są to: nazwa (login), imię nazwisko, stanowisko, adres poczty elektronicznej. Hasło użytkownika oraz jego uprawnienia są dostępne z poziomu klawiszy po lewej stronie zakładki.
 
Definicja uprawnień może odbywać się na poziomie pojedynczych użytkowników lub też poprzez zdefiniowanie uprawnień dla grupy użytkowników (zalecane). Ta druga forma definicji pozwala zdecydowanie uprościć definicję uprawnień. W przypadku, kiedy dla użytkownika niezbędne jest zdefiniowanie rzeczywiście unikalnych uprawnień to taka definicja jest nadrzędna w stosunku do uprawnień przypisanych mu poprzez dodanie do wybranej grupy użytkowników.
 
Po zdefiniowaniu użytkowników należy pamiętać o zmianie danych użytkownika założonego automatycznie przez program, które umożliwiły nam wejście do programu za pierwszym razem.
 
Z uwagi na konstrukcję systemu nie jest możliwe usuwanie użytkowników systemu FK, pozostawienie zaś użytkownika automatycznie założonego przez program umożliwia wykonanie zapisów, których nie można przypisać do żadnego ze znanych użytkowników programu.
 
  
====Definicja grup====
+
<center>
 +
[[image:PL_dekretacja.jpg|700px]]<br>
 +
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji.
 +
</center>
  
Jak wspomniano powyżej zdefiniowanie grup użytkowników o podobnym poziomie uprawnień pozwala w zdecydowany sposób uprościć proces definicji uprawnień użytkowników. Ekran definicji grup użytkowników przedstawiony został na rysunku 56.
 
  
 +
: Nowy wzorzec tworzymy korzystając z przycisku 1 – dodaj nową pozycję: wpisujemy nazwę i symbol wzorca. Kolejny krok, to otworzenie okienka pozycji dekretu - przycisk 2.
  
Rysunek 56 ...
+
<center>
  
W lewej części okna znajduje się lista aktywnych grup użytkowników. Dodanie nowej grupy lub usunięcie istniejącej jest możliwe za pomocą klawiszy dostępnych pod listą grup.
+
[[image:PL_dekretacja1.jpg|700px]]<br>
W prawym panelu dostępna jest lista członków grupy. Klawisze '''Dodaj''' i '''Usuń''' służą do przypisania lub usunięcia członków grupy spośród zdefiniowanych wcześniej użytkowników systemu.  
+
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji (dane ogólne).
Klawisz '''Uprawnienia''' pozwala zdefiniować uprawnienia dla całej grupy użytkowników.
+
</center>
  
====Uprawnienia dla użytkowników i grup====
+
: W pozycjach wzorca określamy szczegółowe informacje n/t struktury danego dekretu. W okienku pozycji wypełniamy następujące pola:
  
Definicja uprawnień dla pojedynczego użytkownika jak i grupy użytkowników przebiega w identyczny sposób. Po wywołaniu opcji '''Uprawnienia''' pojawia się ekran definicji uprawnień przedstawiony na rysunku 57.
+
* '''liczbę porządkową''' (lp)
 +
* '''Typ konta:''' (wybór z listy)
 +
** bezpośrednie
 +
** łącznie z analityką pracownika
 +
** konto wg wzorca
 +
* '''Strona'''
 +
** Wn
 +
** Ma
 +
* '''Storno'''
 +
** Normalny
 +
** Storno
 +
** Wg znaku
 +
* '''Rodzaj kwoty''' (wybór z listy: np składnik płacy, zaliczka na podatek, składki ZUS, kwota netto i inne)
 +
* '''Składnik płacy''' (wybór z listy)
 +
* '''Nazwa konta''' (wybór z listy)
 +
* '''Procent''' (procent składnika płacy na danym koncie)
 +
* '''Opis dekretu''' (wprowadzany wg schematu podanego powyżej pola)
 +
* '''Kategorie zapisu'''
  
Rysunek 57 ...
+
Istnieje możliwość sklonowania zapisu (przycisk '''klonuj wzorzec''') oraz utworzenia konta przeciwstawnego (przycisk '''utwórz konto przeciwstawne''').
  
  
W środkowej części okna znajduje się lista aktualnie zdefiniowanych uprawnień. Zmianę poziomu uprawnień można osiągnąć poprzez wybór z listy dostępnych dla danej pozycji stanów. W dolnej części ekranu znajdują się klawisze umożliwiające pobranie dla użytkownika lub grupy - uprawnień zdefiniowanych już wcześniej (w celu ich modyfikacji), zapis i odczyt uprawnień na dysku oraz synchronizację uprawnień.
 
  
  

Aktualna wersja na dzień 08:43, 6 wrz 2010

Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Szczotka.png
Ten artykuł wymaga dopracowania zgodnie z zaleceniami edycyjnymi.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Dopracować}} z kodu tego artykułu.


Słowniki

W punkcie tym przedstawiony zostanie szczegółowy opis występujących w systemie słowników. Lista słowników jest dość długa, poszczególne słowniki mogą być wykorzystywane przez użytkowników o różnych profilach działalności. Dlatego też nie zawsze wszystkie słowniki muszą być zdefiniowane. W przypadku braku słownika w trakcie edycji danych system z reguły przyjmuje wartości domyślne. W niektórych jednak przypadkach wypełnienie, choć jednej pozycji w słowniku jest bezwzględnie wymagane.


Słowniki mają za zadanie przechowywanie danych wielokrotnie wykorzystywanych w różnych miejscach programu, w trakcie tworzenia dokumentów. Tłumacząc prościej, słownik to lista elementów tego samego typu, wraz z opisem. W momencie tworzenia dokumentu pobierany jest odpowiedni element słownika, a w razie konieczności (przy jego braku), użytkownik może wprowadzić na bieżąco nowy element. Poniżej przedstawiona została lista ogólnych słowników dostępna w programie płacowym z poziomu opcji Słowniki. W zależności od wykorzystywanego wariantu systemu nie wszystkie słowniki muszą być dostępne w menu.


Lista słowników programu płacowego

  • Kadry (Wykształcenie, Kategorie pracowników, Zawody, Klasy cech pracowników, Cechy pracowników, Stanowiska, Kalendarze pracy, Urzędy skarbowe, Działy firmowe, Brygady robocze)
  • Płace/Zlecenia (Listy płac, Definicje składników płac, Definicje składników zleceń, Opisy zleceń, Procent wypadkowego)
  • Geograficzne (Kraje, Powiaty, Gminy, Miasta)
  • ZUS (Przyczyny wyrejestrowań, Tytuły ubezpieczeń)
  • GUS (Rodzaj działalności (GUS), Miejsce zameldowania (GUS))
  • Banki, Rachunki (Banki, Edycja rachunków własnych)
  • FK (Wzory PK, Plan kont (edycja prosta), Plan kont, Wyróżniki)
  • Opisy delegacji


Obsługa słowników

Słowniki – ze względu na sposób obsługi - można podzielić na dwie grupy: obsługiwane w typowy sposób wspólny dla grupy (słowniki podstawowe), oraz obsługiwane w sposób indywidualny. W pierwszej grupie są m.in. następujące słowniki: Kraje, Miasta, Banki..

Druga grupa to słowniki złożone, np.: Wzory PK

Obsługa słowników z grupy podstawowej zostanie opisana na przykładzie słownika Kraje. Inne słowniki z tej grupy są obsługiwane w sposób identyczny.

Obsługa słowników grupy podstawowej

Słowniki PL kraje.jpg
Rysunek 50. Obsługa słowników grupy podstawowej (kraje)

  • Dodanie nowej pozycji
Aby dodać nową pozycję do słownika korzystamy z przycisku 1, bądź z paska menu: Plik > dodaj nowy. Otworzy się nowe okienko, z aktywną linią nowego rekordu (zapisu). Wpisujemy odpowiednie dane do pól. Po wypełnieniu wszystkich pól, zachowujemy przyciskiem Zachowaj.
  • Poprawienie pozycji
Poprawianie pozycji słownika poprzez wyedytowanie zapisu. Służy do tego przycisk 2, lub: Menu > Edycja > Edycja. Następnie należy ustawić kursor w polu, które chcemy poprawić i wprowadzić nowy zapis.
  • Usuwanie rekordu (linii zapisu)
Aby usunąć rekord, zaznaczamy zapis (poprzez kliknięcie myszką) a następnie korzystając z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki (usuń) usuwamy niepotrzebną pozycję słownika.
  • Porządkowanie
Wszystkie zapisy słownika możemy poukładać alfabetycznie (rosnąco lub malejąco). Aby wykonać to korzystamy z opcji dostępnej pod prawym klawiszem myszki > Ustaw rosnąco lub Ustaw malejąco. Dodatkowo możemy ułatwić sobie wyszukiwanie pozycji poprzez opcję Sortowanie, wywoływanej z Menu > Widok. Postawienie znaczka w polu tytułu kolumny spowoduje uaktywnienie tej kolumny jako filtra wyszukiwania. Wystarczy zacząć pisać z klawiatury poszukiwane słowo, a dana pozycja słownika zostanie natychmiast wyszukana.
  • Całokształty słownikach
W słownikach użytkownik może także korzystając z całokształtów (opisanych wcześniej), definiować wygląd słowników. Sposób jest taki sam we wszystkich okienkach programu. Dodatkowo, można dostosować (Menu > Widok > Dostosuj) wygląd okienek do naszych upodobań: kolor okienka, wielkość czcionek, widoczność linii poziomych i pionowych.
  • Eksport danych
Jeśli będzie konieczność wyeksportowania danych ze słownika, możemy zrobić to bardzo szybko i łatwo. Uruchamiamy z Menu polecenie Dane, a następnie Eksportuj dane lub korzystamy z przyciski 3. Program pozwoli wyeksportować dane do dokumentów w jednym z wybranych formatów.
  • Poruszanie się po słowniku
Przemieszczanie pomiędzy rekordami jak i poruszanie się po polach pojedynczego rekordu odbywa się za pomocą strzałek z klawiatury (góra, dół, prawo, lewo).
  • Menu podręczne
Podstawowe czynności w słowniku możemy zrealizować wykorzystując menu podręczne: ustawiamy się w dowolnym miejscu okienka i klikamy prawym przyciskiem myszy (Mouse right.gif). Otworzy się wówczas menu kontekstowe z pozycjami:
* Nowa pozycja
* Edytuj
* Usuń
* Właściwości
* Widok
* Edycja
* Pokaż pulpit
* Pomoc
Szczegółowy opis opcji menu podręcznego został zawarty w poprzednim rozdziale.


  • Wzorce dekretacji
W słowniku Wzory PK definiujemy dekrety typowe, z pomocą, których możemy uruchomić automatyczną dekretacje dokumentów wystawionych w programie, czyli ułatwić i przyspieszyć pracę.


PL dekretacja.jpg
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji.


Nowy wzorzec tworzymy korzystając z przycisku 1 – dodaj nową pozycję: wpisujemy nazwę i symbol wzorca. Kolejny krok, to otworzenie okienka pozycji dekretu - przycisk 2.

PL dekretacja1.jpg
Rysunek: Obsługa słownika wzorce dekretacji (dane ogólne).

W pozycjach wzorca określamy szczegółowe informacje n/t struktury danego dekretu. W okienku pozycji wypełniamy następujące pola:
  • liczbę porządkową (lp)
  • Typ konta: (wybór z listy)
    • bezpośrednie
    • łącznie z analityką pracownika
    • konto wg wzorca
  • Strona
    • Wn
    • Ma
  • Storno
    • Normalny
    • Storno
    • Wg znaku
  • Rodzaj kwoty (wybór z listy: np składnik płacy, zaliczka na podatek, składki ZUS, kwota netto i inne)
  • Składnik płacy (wybór z listy)
  • Nazwa konta (wybór z listy)
  • Procent (procent składnika płacy na danym koncie)
  • Opis dekretu (wprowadzany wg schematu podanego powyżej pola)
  • Kategorie zapisu

Istnieje możliwość sklonowania zapisu (przycisk klonuj wzorzec) oraz utworzenia konta przeciwstawnego (przycisk utwórz konto przeciwstawne).



Place2003.jpg

Dokumentacja systemu Płace:
Spis treściWstępPierwsze krokiKrok "Zerowy" - wyjaśnienie kilku "fachowych" terminów
Krok 1: Skonfigurowanie programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie podstawowych słowników i kartotekKrok 3: Rejestracja pracownika / zleceniobiorcy
SłownikiSpis rysunków