Manual HT:Rejestracja pierwszego dokumentu

Z Motława
Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Krok 3 - rejestracja pierwszego dokumentu

Wykonane w poprzednich krokach czynności miały na celu umożliwienie kolejnego kroku, czyli rejestracji pierwszego dokumentu. Przystąpmy zatem do dzieła.>br>

Z drzewa systemu proszę wybrać opcję Kartoteka Operacji. Rejestracja dokumentu jest pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu przeprowadzenia operacji rozchodu lub przychodu w magazynie czy też sprzedaży usługi. Za pomocą tej kartoteki możliwe jest także wprowadzania dokumentów zakupów pozostałych (rejestracja kosztów). Naszą naukę obsługi programu rozpoczniemy od rejestracji faktu sprzedaży towaru lub usługi.

Formularz operacji

Sprzedaż towaru lub usługi

Wybór opcji nowa pozycja spowoduje wyświetlenie pytanie o rodzaj dokumentu. Po wyborze opcji sprzedaż towarów i usług pojawi się prośba o określenie konkretnego rodzaju dokumentu związanego ze sprzedażą. Przykładowa lista dostępnych dokumentów przedstawiona została na poniższym rysunku.

640px

Lista dostępnych dokumentów jest zależna od ustawień konfiguracji określonych przez użytkownika. Dla każdego z dokumentów możliwe jest określenie statusu tymczasowego. Dokumenty tego typu nie są uwzględniane w podstawowych zestawieniach systemu ich rejestracja umożliwia jednak późniejsze szybkie wprowadzenie właściwego dokumentu poprzez przeprowadzenie operacji zmiany statusu.

W naszym przypadku wybieramy sprzedaż udokumentowaną fakturą VAT bez statusu tymczasowości.

WYBÓR NUMERU MAGAZYNU

W przypadku wersji uproszczonej systemu po wyborze typu dokumentu system przejdzie bezpośrednio do trybu edycji. W przypadku wersji rozbudowanej na ekranie ukaże się okno przeznaczone do wyboru numeru magazynu, którego dotyczyć będzie rejestrowana operacja. Należy wybrać numer magazynu z którego nastąpi rozchód. Na liście znajdują się wyłącznie magazyny uprzednio zdefiniowane w słowniku magazynów.

Po przejściu przez powyższy etap wstępny, program wyświetli na ekranie okno z listą kontrahentów. Pierwszym elementem jest wyszukanie na liście kontrahenta, dla którego wystawiany jest nasz dokument. Wyszukiwanie może zostać wykonane poprzez bezpośrednie rozpoczęcie wpisywania początkowych liter symbolu kontrahenta (domyślny sposób uporządkowanie listy kontrahentów) lub poprzez wyszukanie interesującego nas ciągu znaków (Ctrl – F). W przypadku nowego kontrahenta możliwe jest uzupełnienie jego danych w trakcie pracy z listą kontrahentów.

HT-kontrah.jpg

Bezpośrednio po wyborze kontrahenta system przechodzi do okna umożliwiającego wprowadzenie pozycji dla dokumentu.

Pozycje dokumentu

Okno pozycji przedstawione zostało na poniższym rysunku.

640px

W trybie rejestracji nowego dokumentu okno to jest wyświetlane automatycznie. W przypadku edycji danych wyświetlenie pozycji dokumentu jest możliwe poprzez:

  • Wybór klawisza Pokaż pozycje,
  • Wybór skrótu klawiatury Alt – P gdziekolwiek w nagłówku dokumentu.

Po wywołaniu, na ekranie pojawi się okno z pozycjami dokumentu. Ponieważ za pierwszym wywołaniem nie ma ich, program wyświetli okno do wprowadzania pierwszej pozycji. Okno pozycji dokumentu zawiera opisane poniżej, pola związane z wprowadzaną pozycją.

SYMBOL, NAZWA TOWARU LUB USŁUGI

Towar, który bierze udział w operacji jest identyfikowany przez symbol towarowy. Podczas rejestrowania operacji należy wpisać go w pole TowrSymb(?) listy pozycji dokumentu. Można to przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Przez podanie symbolu wprost,
  • Przez wywołanie listy towarów.

W pierwszym przypadku rozpoczęcie wprowadzania symbolu spowoduje kolejne przesuwanie się kursora na automatycznie wyświetlonej liście wszystkich dostępnych kart towarowych i usługowych. W drugim wypadku po naciśnięciu klawisza symbol zostaniemy wprost poproszeni o podanie początkowych znaków symbolu. Jeśli ich nie pamiętamy możliwa jest akceptacja pustego wzorca wyszukiwania i przejście w tryb wyświetlania listy towarów.

Po odnalezieniu odpowiedniego symbolu towarowego na liście towarów i jego zatwierdzeniu (klawisz Enter lub kliknięcie) nastąpi automatyczne wpisanie danych, takich jak: jednostka, cena, nazwa, do właściwych pól tabeli.

System nie pozwala na wydanie bądź przyjęcie towaru lub sprzedaż usługi, które nie mają założonej karty towarowej. Należy ją założyć korzystając z odpowiedniej opcji menu kartoteki.

ILOŚĆ

W polu o tej nazwie należy wpisać ilość towaru jaka jest przyjmowana bądź wydawana. W przypadku wydawania towarów następuje automatyczna kontrola ilości w magazynie, która zapobiega wydaniu większej ilości towaru niż jest na stanie.

Po naciśnięciu na klawisz Enter w polu ilość następuje automatyczny przeskok do kolejnych kolumn danej pozycji. W tym właśnie momencie możliwe jest skorygowanie domyślnych parametrów sprzedaży takich jak cena i rabat dla pozycji . W przypadku kiedy jest to typowa transakcja realizowana wg ustawień na karcie kontrahenta i towaru możliwe jest przejście do kolejnej pozycji dokumentu poprzez wybór klawisza strzałki w dół.

W przypadku chęci zmiany warunków handlowych możemy w tym właśnie momencie dokonać korekty dla dowolnej z pozycji dokumentu lub zbiorczo dla wszystkich przypisanych już pozycji.

KLASA CENOWA

Określanie klasy cenowej jest możliwe poprzez wybór odpowiedniej klasy cenowej z listy dostępnej nad tabelą pozycji. Wybór ten dotyczy zawsze aktualnie podświetlonej aktywnej pozycji, jej nazwa wyświetlania jest w pasku powyżej przycisku klasy cenowej.

CENA NETTO

W polu tym należy podać cenę netto zakupu bądź sprzedaży. W tym pierwszym przypadku program wpisuje tu, po wyborze towaru, ostatnią cenę zakupu zapisaną na karcie towarowej. W drugim przypadku (czyli teraz) wpisywana jest odpowiednia cena sprzedaży (wg klasy cenowej).

RABAT

W polu rabat należy podać ile procent ma wynosić udzielany rabat. Pozwoli to na obliczenie nowej ceny netto uwzględniającej zawartość pola rabat i wyświetlenie jej w kolejnym polu. Jeżeli kontrahent, dla którego wystawiany jest dokument, ma określony rabat w swojej karcie w kartotece lub w matrycy rabatów], to zostaje on automatycznie wpisany we wspomniane wyżej pole rabat.

WARTOŚĆ NETTO

Zawartość pola obliczana jest automatycznie na podstawie pól: cena netto (z rabatem) i ilość.

KONIEC WPROWADZANIA POZYCJI

Wprowadzanie pozycji kończymy przez naciśnięcie na kombinację klawiszy Ctrl + F10 w dowolnym polu edycji pozycji.

W momencie zatwierdzania pozycji system wstępnie sprawdza czy wszystkie pozycje są poprawne, ewentualne nieprawidłowości są sygnalizowane i następuje powrót do formularza pozycji. Ostateczna kontrola poprawności pozycji w tym także kontrola dostępności stanów magazynowych odbywa się jednak w momencie ostatecznego zapisu dokumentu.







Ht2003.jpg

Dokumentacja systemu HT:
Spis treściWstępPierwsze kroki
Krok 0 - wyjaśnienie kilku „fachowych” terminówKrok 1 - Konfiguracja programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie trybu numeracji oraz podstawowych słowników i kartotekKrok 3 – Rejestracja pierwszego dokumentuKrok 4 – Pierwsze zestawienie zarejestrowanych dokumentów
Szczegółowy opis opcjiPodstawowe skróty klawiaturoweSłownikiKartotekiElementy eksploatacji systemuUżytkownicy systemuNumeracja dokumentówCałokształt - sposób definicji układu kolumn