Manual HT:Rejestracja pierwszego dokumentu

Z Motława
Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Krok 3 - rejestracja pierwszego dokumentu

Wykonane w poprzednich krokach czynności miały na celu umożliwienie kolejnego kroku, czyli rejestracji pierwszego dokumentu. Przystąpmy zatem do dzieła.>br>

Z drzewa systemu proszę wybrać opcję Kartoteka Operacji. Rejestracja dokumentu jest pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu przeprowadzenia operacji rozchodu lub przychodu w magazynie czy też sprzedaży usługi. Za pomocą tej kartoteki możliwe jest także wprowadzania dokumentów zakupów pozostałych (rejestracja kosztów). Naszą naukę obsługi programu rozpoczniemy od rejestracji faktu sprzedaży towaru lub usługi.

Formularz operacji

Sprzedaż towaru lub usługi

Wybór opcji nowa pozycja spowoduje wyświetlenie pytanie o rodzaj dokumentu. Po wyborze opcji sprzedaż towarów i usług pojawi się prośba o określenie konkretnego rodzaju dokumentu związanego ze sprzedażą. Przykładowa lista dostępnych dokumentów przedstawiona została na poniższym rysunku.

640px

Lista dostępnych dokumentów jest zależna od ustawień konfiguracji określonych przez użytkownika. Dla każdego z dokumentów możliwe jest określenie statusu tymczasowego. Dokumenty tego typu nie są uwzględniane w podstawowych zestawieniach systemu ich rejestracja umożliwia jednak późniejsze szybkie wprowadzenie właściwego dokumentu poprzez przeprowadzenie operacji zmiany statusu.

W naszym przypadku wybieramy sprzedaż udokumentowaną fakturą VAT bez statusu tymczasowości.

WYBÓR NUMERU MAGAZYNU

W przypadku wersji uproszczonej systemu po wyborze typu dokumentu system przejdzie bezpośrednio do trybu edycji. W przypadku wersji rozbudowanej na ekranie ukaże się okno przeznaczone do wyboru numeru magazynu, którego dotyczyć będzie rejestrowana operacja. Należy wybrać numer magazynu z którego nastąpi rozchód. Na liście znajdują się wyłącznie magazyny uprzednio zdefiniowane w słowniku magazynów.

Po przejściu przez powyższy etap wstępny, program wyświetli na ekranie okno z listą kontrahentów. Pierwszym elementem jest wyszukanie na liście kontrahenta, dla którego wystawiany jest nasz dokument. Wyszukiwanie może zostać wykonane poprzez bezpośrednie rozpoczęcie wpisywania początkowych liter symbolu kontrahenta (domyślny sposób uporządkowanie listy kontrahentów) lub poprzez wyszukanie interesującego nas ciągu znaków (Ctrl – F). W przypadku nowego kontrahenta możliwe jest uzupełnienie jego danych w trakcie pracy z listą kontrahentów.

HT-kontrah.jpg

Bezpośrednio po wyborze kontrahenta system przechodzi do okna umożliwiającego wprowadzenie pozycji dla dokumentu.






Ht2003.jpg

Dokumentacja systemu HT:
Spis treściWstępPierwsze kroki
Krok 0 - wyjaśnienie kilku „fachowych” terminówKrok 1 - Konfiguracja programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie trybu numeracji oraz podstawowych słowników i kartotekKrok 3 – Rejestracja pierwszego dokumentuKrok 4 – Pierwsze zestawienie zarejestrowanych dokumentów
Szczegółowy opis opcjiPodstawowe skróty klawiaturoweSłownikiKartotekiElementy eksploatacji systemuUżytkownicy systemuNumeracja dokumentówCałokształt - sposób definicji układu kolumn