Zasada poufności

Z Motława

Jest to jedna z podstawowych zasad obowiązujących w przetwarzaniu bazy zdarzeń. Mówi ona, że dopóki dane zdarzenie nie ma przypisanej jakiejś osoby (lub grupy do której ta osoba należy), osoba ta nie może zobaczyć w bazie tego zdarzenia (przeglądać, wyszukiwać i w szczególności modyfikować).

Wstęp

Każde zdarzenie posiada 4 szuflady (poziomy lub stopnie poufności) dla osób (grup), które na różnym poziomie mogą dane zdarzenie przetwarzać. Przykładowo do danego zadania możemy przydzielić osobę

  • wykonujacą,
  • odpowiedzialną (np. nadzorującą wykonanie) oraz
  • kogoś do wiadomości.

Ponadto często pojawia się konieczność podania osoby ze strony klienta, która dane zadanie postulowała.

Lista szuflad (poziomów)

Poziom (szuflada) Opis poziomu
0 - niewidoczny Osoba, która stworzyła zdarzenie
1
Odpowiedzialny
2
Wykonawca
3
Do wiadomości
4
Zgłosił postulował


Poziom 0

Osoba, która stworzyła zdarzenie. Jest to osoba aktualnie zalogowana do systemu. Identyfikator takiej osoby (nigdy grupy!) dodawany jest automatycznie przez system bez względu czy pracuje z aplikacją okienkową czy przez przeglądarkę WWW.

Information.gif Każde zdarzenie ma w szufladzie poziomu 0 wpisany identyfikator kreującego.

Poziom 1

Odpowiedzialny - szuflada zawierająca osobę (identyfikator osoby) będącą odpowiedzialną za realizację (trwanie, nadzór) zdarzenia. Dla zadań osobą odpowiedzialną może być np. nadzorujący całą pulę zadań, podobnie przy innych zdarzeniach np. projektach, wdrożeniach itd. Z kolei dla takich zdarzeń jak wizyta, spotkanie uzupełnianie tej szuflady wydaje się jednak niepotrzebne.


Poziom 2

Szuflada Wykonawca - to miejsce, w którym są osoby wykonujące lub uczestniczące w zdarzeniu.
Przykładowe interpretacje:

 
Przykładowe zdarzenie Interpretacja
zadanie
osoba wykonująca zadanie
spotkanie, wizyta
uczestnik spotkania, wizyty
oferta, umowa
osoba tworząca dokument
projekt, zlecenie
osoba prowadząca, autor, etc.


Information.gif Sugeruje się nie przypisywania do tej szuflady grup osób. Nie jest to zabronione, jednak z punktu widzenia zarządzania może to prowadzić do wstrzymania realizacji bowiem nie wskazujemy konkretnego wykonawcy (np. zadania).

Poziom 3

Do wiadomości - analogicznie jak w przypadku adresów e-mailowych. Mogą to być osoby bądź całe grupy.


Poziom 4

Zgłosił postulował - osoba, grupa osób, które zaiinicjowały zdarzenie. Szuflada ta ma wiele interpretacji, ale wszystkie związane są z osobą, która była przyczyną utworzenia danego zdarzenia. Może to być osoba postulująca spotkanie, prosząca o wykonanie zadań, wnioskująca, zgłaszająca uwagi, etc. Najczęściej w tej szufladzie zapisujemy osoby związane z kontrahentem (np. dostawcą lub naszym klientem-odbiorcą).

Information.gif Jeśli w spotkaniu uczestniczą osoby ze strony klienta można, a czasem nawet należy dodać je również do szuflady 2.


Szuflada 4. przechowuje najczęściej osoby związane z kontrahentem i w związku z tym, zdarzenie to może być wyszukiwane w bazie z zadanym parametrem (filtracji) którym jest właśnie kontrahent.

Information.gif Mówimy, że system wyszukuje zdarzenia kontrahenta, co jest równoznaczne z szukaniem zdarzeń dla których w szufladzie 4. znajdują się jakiekolwiek osoby związane z szukanym kontrahentem.