Manual HT: Kartoteka Towarów

Z Motława

Towary

Kartoteka towarów służy do przechowywania informacji o posiadanym asortymencie lub świadczonych usługach. Każdy towar lub usługa, który ma znaleźć się na dowolnym dokumencie jako jego pozycja musi mieć założoną kartę. Kartę można założyć przed lub w trakcie operacji rejestracji pozycji dokumentu.

Wywołanie kartoteki towarów

Po wywołaniu opcji Kartoteki, Towary i usługi system automatycznie wywołuje ostatnio prezentowaną kartotekę. W przypadku pierwszego wywołania kartoteki dla nowego użytkownika systemu wyświetlony zostaje filtr umożliwiający określenie domyślnego zakresu prezentacji danych.

Inicjalny filtr dla kartoteki towarów został przedstawiony na rysunku poniżej. Możliwości ustawień zakresu dla przeglądania danych towarów podlegają standardowym ustawieniom dla filtracji danych.

HT-kart tow.jpg

Rysunek: Kartoteka towarów, filtr

Po zatwierdzeniu warunków filtracji pojawia się okno kartoteki towarów i usług. Porządek sortowania możliwy jest do określenia poprzez wskazanie kolumny aktywnej (kliknięcie na jej nagłówku) lub wywołanie opcji zaawansowanego sortowania (Ctrl + F5).

Obsługa kartoteki, pola karty towaru-usługi

Obsługa kartoteki towarów nie odbiega niczym od obsługi standardowej kartoteki. Z poziomu Menu Podręcznego dostępne są wszystkie typowe opcje.
Rozszerzeniem możliwości są funkcje specjalne: Edycja cen oraz Obroty. Opcje te umożliwiają edycję cen wybranej pozycji lub grupy pozycji, lub zapoznanie się z obrotami dla towaru lub usługi. Obsługa opcji dotyczących edycji cen nie różni się niczym od obsługi słowników opisanych już wcześniej. Obroty towaru czy usługi to dodatkowa kartoteka systemu dostępna także do odrębnych zestawień z obrotów. Dostęp do obrotów z poziomu menu podręcznego kartoteki towarów ogranicza liczbę pozycji zestawienia obrotów do obrotów pojedynczej karty.

Wprowadzanie nowej karty towaru (usługi) lub edycja istniejących danych podzielona została na kilka zakładek. Poniżej na kolejnych rysunkach przedstawione zostały kolejne zakładki umożliwiające edycję danych na karcie towaru.

Dane ogólne

HT-kart tow ogolne.jpg

Rysunek: Karta towaru, dane ogólne

Symbol Symbol towaru jest jednym z najważniejszych pól na karcie towarowej, służy bowiem do rozróżniania przez program poszczególnych towarów. Jest więc wskazane aby symbole były tak skonstruowane, by łatwo się można było nimi posługiwać w prosty sposób. Mogą być one, np. skróconą formą nazwy. Gorąco odradzamy stosowanie numeracji typu 0001, 0002, 0003.... itd. gdyż wtedy bardzo trudno odszukać właściwą kartę towarową.

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie symboliki towarowej pozwalającej na szybkie określanie przynależności towaru do określonej grupy, podgrupy asortymentowej.

Nazwa

Nazwa towaru może się składać ze 100 znaków, co powinno w zupełności wystarczyć.

Dostawca, producent

Pola umożliwiają określenie symboli dostawcy i producenta. Pola te mogą być pomocne w przypadku wykorzystywania rozszerzonej wersji systemu oferującej możliwość generowania zamówień do dostawcy czy producenta.

Symbol u dostawcy, producenta

Pola umożliwiają określenie odrębnej symboli symboliki towarowej stosowanej u dostawcy i producenta. Podobnie jak pola kontrahentów mogą być pomocne w przypadku wykorzystywania rozszerzonej wersji systemu oferującej możliwość generowania zamówień do dostawcy czy producenta. W takim wypadku możliwe jest przesłanie zamówienia, które operuje symbolami stosowanymi przez naszego dostawcę lub producenta.

Nazwa u producenta

Pole umożliwia zdefiniowanie alternatywnej nazwy towaru, która pojawiać się będzie na dokumentach emitowanych do dostawcy czy producenta. W przypadku braku nazwy alternatywnej system bazuje na symbolice dostawcy czy producenta zaś nazwę pobiera z podstawowej kartoteki użytkownika.

Drzewo

Pole umożliwia przypisanie towaru do wybranej gałęzi drzewa kategorii. Przypisanie to umożliwia późniejsze zbiorcze operowanie na grupie kart towarów czy usług podczas ustalania cenników czy tworzenia systemów rabatowych.

Kategorie

Pole to pozwala przypisać kartę do dowolnej liczby zdefiniowanych kategorii towarowych. Przypisanie to jest wykorzystywane głównie podczas filtracji wybranych kategorii towarowych.

Odpowiada

Pole to umożliwia przypisanie jednego z użytkowników systemu jako odpowiedzialnej za daną kartę (oraz oczywiście rzeczywisty towar).

Zamiennik tej karty


Marki towaru

Finansowe + Cennik

Wiki update.jpg
Ten artykuł wymaga uaktualnienia.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Zaktualizować}} z kodu tego artykułu.


HT-kart tow cennik.jpg

Rysunek: Karta towaru, finansowe, cenniki

Stawka VAT

Podatek VAT informuje o stawce podatku (w procentach), jaki należy doliczyć przy sprzedaży towaru. Jedynym sposobem wprowadzenia wartości w to pole, jest wywołanie listy możliwych wartości.

SWW, PKWIU

Pola SWW oraz PKWiU służą do wpisania grupy wyrobów wg Systematycznego Wykazu Wyrobów. Mają one znaczenie dla tych pozycji, dla których podatek VAT jest różny od 22 procent. Wartość tego pola drukowana jest na fakturze VAT.

Jednostka

Pole to informuje o mianie danego towaru. Podobnie jak w przypadku stawki VAT pole to nie jest dostępne do bezpośredniej edycji. Jedyną możliwością wypełnienia pola jest skorzystanie z wcześniej przygotowanego słownika jednostek.

Ilość w opakowaniu

Pole to pozwala na wprowadzenie ilości towaru, jaka mieści się w opakowaniu. Na podstawie tej ilości system może drukować na fakturach VAT oraz rachunkach uproszczonych informację o niezbędnej liczbie opakowań. Warunkiem koniecznym jest włączenie tego w konfiguracji systemu.

Stan minimalny

Pole ilość minimalna zawiera dolny pułap ilości towaru w magazynie. Ustawiając w filtrze kartoteki towarów przełącznik ilość mniejsza od minimalnej, można wykonać wydruk zawierający listę towarów, które należałoby zamówić.

Standardowo na zamówieniu

W polu tym możliwe jest określenie ilości standardowo proponowanej dla towaru umieszczanej na zamówieniu u dostawców. Wielkość ta ma znaczenie wyłącznie w wypadku wykorzystywania modułu zamówień.


Cechy towaru (dodatkowa funkcjonalność opcjonalna)

Funkcjonalność cech towarów tworzą trzy składowe:

  • w oknie otwieranym przyciskiem Ustaw adekwatne definicje cech można określić, które klasy (kategorie) cech są związane z danym towarem (ich występowanie w jego kontekście ma sens)
  • w oknie otwieranym przyciskiem Ustaw cechy adekwatne do towaru można określić, które cechy są związane z danym towarem (ich występowanie w jego kontekście ma sens)
  • w oknie otwieranym z poziomu widoku kartoteki towarów (wywoływanym przez opcję Cechy towaru z menu dostępnego po naciśnięciu prawego przycisku myszy) można wprowadzić konkretne wartości (parametry) cech związanych z danym towarem.


Przelicznik, waga, objętość


Ceny towaru

Dostęp do informacji o cenach towaru lub usługi jest możliwy po wywołaniu tabeli cenników za pomocą klawisza Pokaz pozycje cennika.

HT-kart tow sklad ceny.jpg

Rysunek: Karta towaru, cennik


W tabeli umieszczone są wszystkie zdefiniowane przez użytkownika ceny. Dodawanie kolejnego składnika cen odbywa się poprzez przejście kursorem w dół na kolejną pozycję listy. Dla każdej pozycji cennika użytkownik może powinien określić:

  • typ pozycji cennika – cena sprzedaży / zakupu,
  • klasę cenową (pozycja wcześniej zdefiniowanego słownika klas cenowych),
  • walutę, domyślnie cennik złotówkowy,
  • okresową aktywność pozycji słownika cen.

Ceny sprzedaży nie są wiążące, można je zmieniać podczas dokonywania rozchodu lub poprzez wejście w poprawianie danych w kartotece danego towaru i pod takimi cenami (zmienionymi) zostaną one wydane z magazynu.

Klasa rabatowa

Status towaru

Wiki update.jpg
Ten artykuł wymaga uaktualnienia.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Zaktualizować}} z kodu tego artykułu.


HT-kart tow status.jpg

Rysunek: Karta towaru, status


Status

Pole statusu pozwala określić dla karty jej charakter. Domyślnie pole to przyjmuje wartość towar, możliwa jest zmiana statusu na usługę, bonus, opakowanie lub kaucję. Dla każdego ze statusów możliwe jest przygotowanie odrębnych zestawień.


WWW

Pole określa sposób traktowania karty w przypadku uaktywnienia wymiany informacji za pośrednictwem internetu. Domyślnie karta ma status Widoczne w ofercie podstawowej.

Wyróżnik

Pole to jest wykorzystywane w przypadku użytkowania rozbudowanych wzorców dekretacji automatycznej lub współpracy z modułem produkcyjnym. Umożliwia przypisanie do karty wyróżnika zdefiniowanego w słowniku.

Data produkcji

Grupowanie na dokumentach


Typ karty


Lokalizacja

Pola te umożliwiają określenia lokalizacji towaru w magazynie z wykorzystaniem 4 współrzędnych.

Obcy GUID


Grupa uprawnionych


Tłumaczenie


Czas oczekiwania


Informacje dodatkowe

Wiki update.jpg
Ten artykuł wymaga uaktualnienia.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Zaktualizować}} z kodu tego artykułu.


Informacje dodatkowe.jpg

Rysunek: Karta towaru, informacje dodatkowe


Dodatkowe

Wiki update.jpg
Ten artykuł wymaga uaktualnienia.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Zaktualizować}} z kodu tego artykułu.



Dodatkowe.jpg

Rysunek: Karta towaru, dodatkowe