Manual FK:Szczegółowy opis opcji - Księgowość: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
(Szczegółowy opis opcji - Księgowość)
(Ustawienia filtracji zapisów księgowych)
Linia 14: Linia 14:
  
 
<center>
 
<center>
[[image:Filtr_zapisow_ksiegowych.jpg|520px]]<br>
+
[[image:Filtr_zapisow_ksiegowych.jpg|480px]]<br>
  
  

Wersja z 13:22, 20 lis 2009

Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Wiki update.jpg
Ten artykuł wymaga uaktualnienia.
Po wyeliminowaniu wskazanych powyżej niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Zaktualizować}} z kodu tego artykułu.


Szczegółowy opis opcji - Księgowość

W dalszym opisie założono, iż użytkownik zapoznał się wcześniej z rozdziałem dotyczącym Istoty systemu i nie są mu obce pojęcia takie jak : dziennik, dziennik tymczasowy oraz zamknięcia podokresu. Opcja zapisów księgowych jest jedną z podstawowych opcji programu. Umożliwia ona przekrojową analizę zapisów na kontach, pozwala operować na zapisach dotyczących zarówno dziennika tymczasowego jak i stałego.

Ustawienia filtracji zapisów księgowych

Bezpośrednio po wyborze opcji pojawia się ekran filtra umożliwiający określenie zakresu przeglądania danych. Istotną sprawą jest także określenie typu przeglądanych dekretów. Przełącznik pozwala wybrać pomiędzy wszystkimi zapisami - zarówno podstawowymi jak i pozabilansowymi, bądź też zdecydować się tylko na jedną z dwu grup. Wstępny ekran dla ustawień przedstawiony został na poniższym rysunku.


Filtr zapisow ksiegowych.jpg


Rysunek. Zapisy księgowe - filtracja


Znaczenie pól filtracji pozwalających określić zakres przeglądanych danych jest raczej oczywiste, należy jednak zwrócić uwagę na możliwość ujmowania zapisów pozabilansowych. W domyślnych ustawieniach filtracji przełącznik ukryj zapisy pozabilansowe jest aktywny. Oznacza to że w trakcie przeglądania danych w dowolnym ich zakresie mamy do czynienia wyłącznie z zapisami podstawowymi (z wykluczeniem pozabilansowych). W przypadku, kiedy użytkownik chciałby dołączyć do zestawienia także zapisy pozabilansowe - wystarczy wyłączyć ten przełącznik.

W polu filtracji określającym symbol wybranego konta można zdecydować się na jeden z czterech wariantów:

  • ustalona wartość – na zestawieniu znajdą się wyłącznie zapisy jednego, wybranego konta,
  • jeden z elementów listy – na zestawieniu znajdzie się dowolna kombinacja zapisów z dowolnie określonego zestawu kont (wymagane jest kolejne dodawanie kont do listy),
  • Zawiera tekst – na zestawieniu znajdą się zapisy dla kont zawierających określony fragment symbolu konta. Należy zwrócić uwagę iż określony fragment może znajdować się zarówno na początku jak i w dowolnym innym miejscu symbolu konta,
  • Zaczyna się od – podobnie jak w wariancie poprzednim na zestawieniu znajdą się zapisy spełniające warunek zgodności symbolu konta, tym razem określony fragment symbolu musi jednak znajdować się w początkowej części symbolu konta.