Dopływ Motławy: Podręcznik: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
m
Linia 1: Linia 1:
{{PracaWre}}[[grafika:dm_splash.jpg|thumb|350px|"[[Splash screen]]" programu]]
+
[[grafika:dm_splash.jpg|thumb|350px|"[[Splash screen]]" programu]]
 
== Wprowadzenie ==
 
== Wprowadzenie ==
 
<BR>
 
<BR>

Wersja z 10:35, 18 lut 2009

"Splash screen" programu

Wprowadzenie


Otrzymane pliki należy rozpakować do dowolnego katalogu np. C:\Doplyw Po rozpakowaniu w katalogu powinny się znaleźć następujące pliki:

  dbexpmysql.dll
  libmysql.dll
  midas.dll
  towary.xml
  treedict.xml
  zmng.xml
  zmpo.xml
  zamowienia.exe (lub inna nazwa pliku  exe)
  HTzamowienie.ini


Program jest praktycznie gotowy do pierwszego uruchomienia.
Przy pierwszym starcie program spróbuje utworzyć bazę danych (jeśli takowa nie została dostarczona wraz z programem) poprzez pobranie pozycji z serwera dostawcy (w tym celu użytkownik powinien posiadać aktywne łącze do sieci Internet).
Proces pobierania danych szerzej opisano w dziale "aktualizacja bazy danych"


DM mainokno.jpg


Cennik zawarty w programie jest detaliczny i należy przed uruchomieniem lub zaraz po zarejestrować się w firmie AutoEuro aby otrzymać plik INI zawierający indywidualne kody dostępu do bazy.


W przypadku zaistnienia błędów podczas uruchomienia programu, należy je zignorować, a po otwarciu programu wybrać ikonkę "Aktualizacja danych z bazą dostawcy" (Btn getNew.jpg) znajdującej się w górnym prawym roku okna programu. Pobranie danych trwa od kilkunastu sekund do kilku minut (w zależności od posiadanego łącza własnego i dostawcy oraz ilości pozycji towarowych w bazie).
Należy pamiętać, aby podczas pobierania danych komputer był podłączony do sieci Internet.
W momencie gdy pobieranie zakończy się bez komunikatu błędu, należy zamknąć program, a następnie ponownie go uruchomić. Jeśli podczas procesu uruchamiania nie nastapią żadne problemy, program jest gotowy do działania.


Funkcje programu


Btn hideTowary.jpg Funkcja umożliwia pokazanie lub ukrycie okna towarów (domyślnie włączona)
Btn hideTree.jpg Funkcja umożliwia pokazanie lub ukrycie okna kategorii towarowych (domyślnie włączona)
Btn sendZam.jpg Przycisk wysyłania zamówienia do bazy
Btn saveZam.jpg Przycisk zapisania zamówienia do poczekalni
Btn printZam.jpg Opcja wydruku bieżącego zamówienia
Btn preview.jpg Opcja wydruku zamówienia
Btn sended.jpg Okno zamówień wysłanych zawierające informacje o statusie realizacji
Btn poczzam.jpg Okno poczekalni zamówień zawierające zamówienia przygotowane do wysłania oraz zamówienia niezamknięte (możliwa jest ich reedycja)
Btn rozrach.jpg Okno informacji o rozrachunkach względem dostawcy
Btn help.jpg Okno pomocy
Edt marza.jpg Okno umożliwiające edycję marży, skutkujące ustawieniem "cen klienta" zgodnie z narzutem użytkownika programu
Btn getNew.jpg Przycisk umożliwiający pobranie aktualnej wersji bazy danych z serwera dostawcy
Btn config.jpg Okno konfiguracji programu (dostępne po podaniu parametru)
Btn end.jpg Zakończenie pracy z programem

Aktualizacja bazy danych

Podczas użytkowania programu dane dostawcy będą ulegać zmianom, dlatego program został zaopatrzony w mechanizm aktualizacji danych z serwerem dostawcy. Aby zaktualizować dane należy wybrać ikonkę "Aktualizacja danych z bazą dostawcy" (Btn getNew.jpg) znajdująca się w prawym górnym oknie programu. Podczas wymiany danych należy pamiętać o tym, aby komputer był podłączony do sieci Internet.

Cmd getalert.jpg



Tuż przed pobraniem bazy komunikat informujący, że pobieranie całej bazy zajmuje kilka minut jest jednocześnie ostatnią możliwością anulowania operacji.

Cmd getprogrs.jpg



Istnieje możliwość pobrania zarówno całej struktury bazy danych niezbednej do przygotowania zamówienia, jak i poszczególnych części bazy.
W celu pobrania aktualnej tabeli towarów lub tylko tabeli kategorii należy kliknąc na ikonce aktualizacji (Btn getNew.jpg) prawym przyciskiem myszki, czego efektem końcowym będzie podmenu widoczne na rysunku poniżej.

Dm getpop.jpg

Wyszukiwanie towarów



Kartoteka towarów zawiera informacje o symbolu, nazwie, dostępności oraz o danych cenowych towarów. Poruszanie po kartotece możliwe jest poprzez poruszanie się w górę i dół kartoteki oraz poprzez wyszukiwanie danych.
W systemie przygotowano dwa rodzaje wyszukiwania pozycji.

Wyszukiwanie proste (Ctrl+F) polega na podaniu frazy na podstawie, której program stara się ją odnaleźć w dostepnej kartotece towarów.
Wyszukiwanie similarne (Shift+Ctrl+F) polega na podaniu kilku słów kluczowych na podstawie których program zawęża kartotekę towarów do nazw w których znaleziono wszystkie wymienione słowa. Słowa powinny być oddzielone jedną spacją.

Kartoteka towarów zawiera informacje o statusie towaru w formie koloru czcionki:
czerwony - towary w promocji
niebieski - towary na wyprzedaży - ceny do negocjacji

Przygotowanie zamówienia

a. Wstęp

W celu przygotowania nowego zamówienia należy wyczyścić tabelę zamówienia przez użycie skrótu Ctrl+N.
W tej chwili program jest gotowy do przyjmowania pozycji nowego zamówienia. Aby dodać nową pozycję należy odszukać ją w kartotece towarów, zaznaczyć oraz dodać do zamówienia poprzez użycie skrótu Ctrl+Enter.

Dm newone.jpg



W momencie dodawania pozycji pokazuje się okno w którym należy wybrać ilość zamawianej pozycji oraz ewentualne uwagi przypisane do niej.
W momencie dopisywania nowej pozycji do zamówienia zostaje zapisana informacja o marży (Edt marza.jpg), dzięki czemu użytkownik jest w stanie określić kalkulacje ceny końcowej dla klienta.



b. Przeindeksowanie zamówienia



Każde zamówienie posiada unikalny identyfikator, zaś z bazy wysyłkowej korzysta kilkudziesięciu użytkowników.
Przy tak rozproszonej strukturze może zdarzyć się sytuacja, w której podczas wysyłania zamówienia do bazy wystąpi błąd informujący o tym, że zamówienie o danym identyfikatorze już istnieje w bazie.

Cmd AnotherZam.jpg



W przypadku wystąpinia podanego błędu należy przeindeksować zamówienie (czyli wygenerować nowy unikalny identyfikator), a następnie powtórzyć próbę wysłania zamówienia (Btn sendZam.jpg).

Dm reindex.jpg




c. Korekta ilości

Podczas edycji zamówienia możliwa jest zmiana ilości poszczególnych pozycji oraz dodanie/edycja uwag do każdej z pozycji.

Dm korIlosc.jpg


Zmiana ilości towaru w pozycji oraz edycja uwag możliwa jest po zaznaczeniu żądanej pozycji oraz wybraniu przycisku "korekta ilości".

Poczekalnia zamówień

Poczekalnia zamówień służy do bezpiecznego przechowywania przygotowywanych zamówień.
W momencie gdy posiadamy zamówienie przygotowane do wysłania jednak z jakiś powodów nie chcemy go jeszcze wysłać, należy umieścić je właśnie w poczekalni.
W tym celu należy kliknąć na ikonce dyskietki (Btn saveZam.jpg) znajdującej się w lewej górnej części okna programu. Podgląd poczekalni znajduje się pod ikonką czerwonej tabelki (Btn poczzam.jpg) znajdującej sie w menu górnej części programu.
W momencie przegrywania zamówienia z poczekalni do przygotowanego zamówienia, zawartość domyślnego zamówienia zostaje przegrana do poczekalni jeśli użytkownik potwierdzi stosowny komunikat.

Wysyłanie zamówienia


Wysyłanie zamówienia dotyczy jedynie pozycji znajdujących się w dolnej części okna (są one traktowane jako jedno zamówienie).
W cely wysłania zamówienia należy kliknąć na ikonce koperty znajdującej się w górnej lewej części okna programu (Btn sendZam.jpg).

Cmd ZamOK.jpg



Jeśli proces zakończy się komunikatem "Zamówienie zostało wysłane" oznacza to, iż cała operacja zakończyła się sukcesem. W takim momencie możliwe jest aktualizaowanie okna zamówień wysłanych (ikonka niebieskiej tabelki w górnej części programu - Btn sended.jpg)

<a name="reindex">Przeindeksowanie zamówienia</a>

Cmd AnotherZam.jpg



W przypadku wystąpinia podanego błędu należy przeindeksować zamówienie (czyli wygenerować nowy unikalny identyfikator), a następnie powtórzyć próbę wysłania zamówienia (Btn sendZam.jpg).

Dm reindex.jpg

Zamówienia wysłane

Pod ikonką niebieskiej tabelki (Btn sended.jpg) znajduje się lista zamówień wysłanych wraz z ich statusem. Dzięki temu możliwe jest określenie, które z zamówień jest juz zrealizowane, a które czeka na realizację. Aktualizacja bazy polega na kliknięciu na przycisku "aktualizuj bazę" i odczekaniu paru sekund.

Teczka rozrachunków

Teczka rozrachunków umożliwia śledzenie przez użytkownika programu informacji o rozrachunkach pomiędzy użytkownikiem i dostawcą.


Dm rozrach.jpg


Zestawienie zawiera informacje o:

  • numerze dokumentu finansowego (Nr. dok. fin.),
  • dacie wystawienia dokumentu (Data wystawienia),
  • dacie płatności (Data płatności),
  • kwocie (Kwota),
  • kwocie rozliczonej (Rozliczone),
  • kwocie pozostałej do zapłacenia (Pozostało).


Aktualizacja danych jest powiązana z bazą dostawcy, dlatego podczas uaktualniania danych (przycisk "odśwież" lub poprzez użycie skrótu F5) niezbędne jest aktywne połączenie z siecią internet.