Polski ład - zmiany od 2022

Z Motława
Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać



1. Kartoteka pracowników i zleceniobiorców

Do zakładki nr 3 – Wynagrodzenie dodano przełączniki związane z nowymi ulgami. Przełączniki te będą dostępne po ustawieniu Roku Aktywnego na 2022.

  • Przełącznik Nalicz ulgę dla Pracującego Emeryta będzie dostępny dla pracowników będących kobietami po 60 i mężczyznami po 65 roku życia.
  • Przełączniki związane z ulgami – Duża Rodzina oraz dla Pracującego Emeryta są przełącznikami, dla których zmiana Aktywnego Roku na lata kolejne po 2022 nie ma znaczenia
  • Przełącznik Nalicz ulgę dla Klasy Średniej jest przełącznikiem, który dla każdego Roku Aktywnego może mieć inną wartość. W przypadku, gdy pracownik złoży oświadczenie o

rezygnacji z naliczania tej ulgi, należy wyłączyć ten przełącznik, ustawiając wcześniej w Aktywnym Roku wartość taką, jak ma rok, którego dotyczy oświadczenie pracownika. Przy inicjalizacji nowego roku, przełącznik ten jest automatycznie włączany dla wszystkich pracowników.


Nowe przelacznki.jpg


Ustawienia dotyczącego poszczególnych ulg muszą być ustawione prawidłowo PRZED rejestracją zapisów tak w kartotece płac jak i w kartotece umów-zleceń/o dzieło.

2 Naliczanie ulgi dla Klasy Średniej

Ulga naliczana jest narastająco w skali miesiąca. Przy kilku zapisach płacowych wypłaconych pracownikowi w jednym miesiącu może mieć miejsce sytuacja, w której przy pierwszych zapisach ulga nie zostanie naliczona (za niska podstawa) i zostanie ona naliczona w kolejnym zapisie od łącznej podstawy z wcześniejszych oraz aktualnie przeliczanego zapisów. Może też wystąpić przypadek, gdy kolejny zapis powoduje utratę prawa do ulgi.

Na moment, w którym udostępniamy wersję systemu, nie jest znana interpretacja w jaki sposób postąpić w takiej sytuacji.

W związku z tym w systemie przewidziano następujące możliwości:

a) naliczenie ujemnej kwoty ulg, będącej sumą kwoty ulgi z wcześniejszych zapisów z tego miesiąca wypłaty (ze znakiem „-„) b) naliczenie ulgi w wysokości 0 (zero) PLN.

O tym w jaki sposób zachowa się system decyduje jego użytkownik poprzez ustawienie w konfiguracji parametru UlgaKlasaSredniaNarastajacaMinus. Jeśli ten przełącznik jest włączony (wartość = TAK) wówczas system zachowa się w sposób opisany w pkt a). W przeciwnym wypadku (wartość parametru = NIE) zachowa się zgodnie z opisem z pkt b). Domyślnym ustawieniem tego przełącznika jest TAK, czyli system w przypadku utraty ulgi naliczy ujemną kwotę ulgi, zwiększając tym samym podstawę opodatkowania.


Intnet klucz.jpg