Płaca brutto pracownika: Różnice pomiędzy wersjami

Z Motława
 
Linia 24: Linia 24:
  
  
Tak jak pisałem we wczorajszym mailu, jeśli potrzebuje Pani na zestawieniu sumę wszystkich składników wynagrodzenia oraz zasiłków, należy włączyć kolumnę "Suma skład. i zasił.".
+
W przypadku, gdy potrzebna jest na zestawieniu suma wszystkich składników wynagrodzenia oraz zasiłków, należy włączyć kolumnę '''Suma skład. i zasił.'''.
 
+
Wracając do przykładu p. Pelcnera:
+
- wątpliwość co do kwoty brutto
+
Gdy do płacy zasadniczej 5749,41 dodamy kwotę premii (1500zł) oraz kwotę za urlop wypoczynkowy (1477,76) i odejmiemy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane przez pracownika (1196,50) otrzymamy podaną przez Panią kwotę 7530,67. Tak więc podana kwota brutto jest prawidłowa.
+
- wątpliwość co do podstawy naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne
+
Gdy do płacy zasadniczej 5749,41 dodamy kwotę premii (1500zł) oraz kwotę za urlop wypoczynkowy (1477,76) otrzymamy kwotę 8727,17. Czyli ta kwota jest prawidłowa.
+

Aktualna wersja na dzień 08:18, 23 wrz 2021

Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać


Poniżej znajduje się omówienie zapisu płacowego dla przykładowego pracownika (Jan Kowalski) dla wybranego miesiąca, w którym prcownik przebywał na urlopie.


Płaca zasadnicza tego pracownika w sierpniu wynosiła 5 749,41zł

W edycji zapisu płacowego dostępne są dwa pola z płacą zasadniczą:


Placa zasadnicza.jpg


W białym polu znajduje się kwota płacy zasadniczej z umowy o pracę - jest ona przeniesiona z kadr i wynosi tyle, ile pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc. W polu niebieskim poniżej Płaca zasad. nalicz. (płaca zasadnicza naliczona) znajduje się kwota należna pracownikowi z tytułu pracy w danym miesiącu. W tym przypadku jest ona mniejsza od kwoty z umowy o pracę, gdyż pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym.

W edycji zapisu płacowego, widoku kartoteki płac, wydrukach są dostępne dwie pozycje, które w nazwie mają kwota brutto

  • kwota brutto - suma wszystkich składników wynagrodzenia i zasiłków pomniejszona o opłacane przez pracownika składki ZUS
  • Kwota brutto do podatku - j/w, ale obejmuje tylko składniki, które są podstawą naliczenia podatku

Obie kwoty mogą się różnić, gdyż są składniki, które podlegają składkom ZUS, ale nie podlegają opodatkowaniu. Ponadto w pozycji kwota brutto do podatku uwzględniana jest kwota ewentualnej składki na PPK płaconej przez pracodawcę.


W przypadku, gdy potrzebna jest na zestawieniu suma wszystkich składników wynagrodzenia oraz zasiłków, należy włączyć kolumnę Suma skład. i zasił..