Manual Place:Wydruk rocznych deklaracji podatkowych

Z Motława

Krok 9 – Wydruk rocznych deklaracji podatkowych

W kroku tym przedstawimy sposób przygotowania oraz wydruku rocznych deklaracji dla pracowników i zleceniobiorców.

Przygotowanie deklaracji

Roczne deklaracje można przygotować na 2 sposoby:

  • ręcznie – należy po wybraniu z menu głównego opcji Deklaracje roczne wybrać funkcję (z menu podręcznego lub z paska ikon) Nowa pozycja i po wyświetleniu listy osób wskazać osobę, dla której chcemy wykonać deklarację;
  • automatycznie – z menu wydruków Kartoteki Pracowników należy wybrać funkcję PIT-11 a następnie – Wykonaj PIT-11. System wykona wówczas deklaracje dla tych wszystkich pracowników, którzy otrzymali wynagrodzenie w rozliczanym roku, a dla których nie została jeszcze przygotowana deklaracja.

Wydruk deklaracji

Chcąc wydrukować deklarację należy posłużyć się ikoną Drukuj. Z menu, które zostanie wówczas wyświetlone użytkownik może zarządzić wydruk deklaracji dla: wskazanej osoby, bądź też wszystkich lub zaznaczonych osób.

Pozostałe funkcje menu głównego

Przebieg zatrudnienia

Kartoteka ta zawiera informacje o miejscach i okresach zatrudnienia danej osoby. Na podstawie wprowadzonych danych systemu obliczane są okresy czasu dla określenia wymiaru urlopu, dodatku za wysługę lat oraz nagrody jubileuszowej.

Wprowadzanie danych

Jak zwykle w takich przypadkach wprowadzenie danych rozpoczynamy od podania (poprzez wybór z kartoteki pracowników) pracownika, którego przebieg zatrudnienia będziemy wprowadzać.


Przebieg zatrudnienia.jpg


Rysunek: Przebieg zatrudnienia


Wprowadzenie danych polega na wprowadzeniu okresów zatrudnienia w kolejnych zakładach pracy - data zatrudnienia oraz zwolnienia.

Na tej podstawie obliczana jest długość okresu przepracowanego w danym zakładzie (wyświetlany w kolumnie PRZEPR.). Dodatkowo należy wprowadzić ilość lat - kolumna oznaczona jako (L), miesięcy (M) i dni (D) odpowiednio - urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz opuszczonych z innych powodów.

W kolumnie RAZEM zostaje wówczas wyświetlona ilość Lat, Miesięcy i Dni po uwzględnieniu wprowadzonych odliczeń. Następnie należy zaznaczyć, czy okres zatrudnienia w danym zakładzie ma zostać wzięty pod uwagę dla potrzeb obliczenia wymiaru urlopu, dodatku za wysługę lat oraz nagrody jubileuszowej.

Przy każdym zakładzie pracy znajduje się miejsce na krótki opis, np. powodu, dlaczego danego okresu zatrudnienia nie należy wliczać do stażu. Na karcie historii zatrudnienia znajdują się informacje o ilości opuszczonych dni pracy z powodu urlopu bezpłatnego i wychowawczego z okresu czasu, gdy opisywany system nie był w danej firmie używany. Dane te są wyświetlone w okienku zatytułowanym POPRZEDNIO. W okienku opisanym OBECNIE znajdują się analogiczne informacje z okresu używania systemu. Ilość dni urlopu bezpłatnego, którą wykorzystał pracownik w okresie używania przez firmę systemu jest odczytywana z Kartoteki Frekwencji.

Przebieg zatrudnienia z klady pracy.jpg


Rysunek: Przebieg zatrudnienia - poprzednie zakłady pracy


Do zadań użytkownika należy wprowadzenie danych o ilości urlopu bezpłatnego i wychowawczego z okresu poprzedzającego wprowadzenie systemu oraz ilości urlopu wychowawczego i ewentualnie innych (nie rejestrowanych przez Kartotekę Frekwencji) opuszczonych dni pracy.

Poniżej tabeli zawierającej listę zakładów pracy znajdują się pola z informacją o okresie, który należy odliczyć z tytułu niepodjęcia pracy po zakończeniu służby wojskowej. Znajduje się również informacja, o jaki okres czasu należy zwiększyć ilość lat służących do określenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z tytułu posiadanego wykształcenia (ukończonej szkoły).

Na podstawie wprowadzonych danych i wzorów podanych w konfiguracji, system oblicza podane wcześniej okresy. Są one wyświetlone w zbiorczej tabelce. Jedna z pozycji tej tabelki (wg podanego obok wzoru) jest obliczana na bieżąco, na podstawie wzoru umieszczonego obok opisywanej tabeli. Wzór ten określa, o które okresy nieobecności (nieobecność, z jakiego tytułu) jest zmniejszana liczba dni przepracowana w podanych zakładach pracy.

Menu podręczne Kartoteki Pracowników zawiera opcję UWZGLĘDNIJ PRZEBIEG ZATRUDNIENIA. Opcja ta powoduje obliczenie wymienionych wcześniej okresów na dzień wykonania tej opcji. Dodatkowo obliczana jest data rozpoczęcia ciągłości pracy i jest ona przenoszona do kartoteki pracowników. Jeśli w wyniku wykonania funkcji UWZGLĘDNIJ PRZEBIEG ZATRUDNIENIA zostanie zmieniona ilość lat będących podstawą do obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, nowy wymiar urlopu zostanie zapisany w kartotece osobowej pracownika. Zostanie również odpowiednio zmodyfikowana karta frekwencji danego pracownika i obliczona ilość dni urlopu należnego w danym roku oraz ilość dni urlopu pozostałego do wykorzystania. Po wprowadzeniu danych o nowym pracowniku należy po podświetleniu zapisu dotyczącego tego pracownika wywołać tą funkcję. Spowoduje to określenie wymiaru urlopu dla danego pracownika proporcjonalnie do okresu, który pozostał do końca roku.

Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa

Funkcja ta umożliwia założenie i modyfikacje karty kasy zapomogowo-pożyczkowej oraz wydruk zestawień zawierający podstawowe informacje o stanie kasy. Karta kasy zapomogowo-pożyczkowej składa się z informacji o pracowniku, którego dotyczy dana karta oraz następujących danych:

  • wysokość comiesięcznej składki potrącanej z wynagrodzenia
  • wysokość zgromadzonego wkładu (suma wpłaconych składek)
  • kwota pożyczki (aktualnie spłacanej)
  • kwota pożyczki tzw. "chwilówki"
  • łączna kwota dokonanych spłat
  • kwota pozostała do spłacenia
  • aktualny status mówiący o przynależności (lub nie) do kasy
  • data przystąpienia oraz wystąpienia z kasy
  • dowolny opis (np. żyranci)


PL karta KZP.jpg


Rysunek 36. Karta Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej


W przypadku, gdy pracownik zaciągnął pożyczkę, na karcie zawarte są informacje o harmonogramie i przebiegu spłat pożyczonej kwoty.

Aby założyć kartę Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej dla kolejnej osoby należy w polu NAZWISKO nacisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie pola nazwisko i po pojawieniu się listy pracowników wybrać jednego z nich.. Następnie należy wpisać odpowiednią kwotę w polu WYSOKOŚĆ SKŁADKI. Pola WKŁAD, SPŁACONO oraz ZOSTAŁO DO SPŁACENIA nie podlegają edycji - ich wartość zmienia się wraz z wpłatami kolejnych składek oraz spłatami kolejnych rat pożyczki. Aby zarejestrować stan początkowy wkładu KZP z menu podręcznego należy wybrać funkcję Rejestracja wkładu KZP.


Rejestracja wkladu KZP.jpg


Rysunek: Rejestracja wkładu KZP


Jeśli pracownik zaciągnął pożyczkę, to jej kwotę należy wpisać w pole KWOTA POŻYCZKI. Następnie należy podać harmonogram spłat pożyczki, tak, aby przy naliczaniu wynagrodzenia dla kolejnych miesięcy, system uwzględnił potrącenie z tytułu spłaty pożyczki. Aby podać harmonogram spłat pożyczki należy nacisnąć przycisk Pozycje spłat.

Na ekranie pojawi się okno:


PL dekl splaty1.jpg


Rysunek 37. Harmonogram spłat pożyczki


Wprowadzony harmonogram można modyfikować poprzez zmianę deklarowanej kwoty spłaty, zwiększenie lub zmniejszenie ilości miesięcy w czasie, których ma zostać spłacona pożyczka.

Menu wydruków kartoteki kasy zapomogowo-pożyczkowej umożliwia wydruk informacji o stanie rozliczeń danej osoby z kasą. Informacja taka zawiera dane o wysokości wkładu, wysokości zaciągniętej ostatnio pożyczki oraz pozostałej do spłacenia kwocie.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych

Opcja ta umożliwia rejestrację pożyczek zwrotnych i zapomóg udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz wydruk zestawień zawierający podstawowe informacje o stanie Funduszu. Karta składa się z informacji o pracowniku, którego dotyczy dana karta oraz następujących danych:

  • kwota udzielonych pożyczek narastająco i od początku roku
  • kwota pożyczki (aktualnie spłacanej),
  • kwota odsetek od pożyczki (aktualnie spłacanej),
  • łączna kwota dokonanych spłat,
  • kwota pozostała do spłacenia,

oraz

  • kwoty udzielonych zapomóg narastająco i od początku roku.


W przypadku, gdy pracownik zaciągnął pożyczkę, na karcie zawarte są informacje o harmonogramie i przebiegu spłat pożyczonej kwoty.

Aby założyć kartę Zakładowego Funduszu Świadczeń socjalnych dla kolejnej osoby należy nacisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie pola nazwisko i po pojawieniu się listy pracowników wybrać jednego z nich.

PL Karta ZFSS.jpg


Rysunek 38. Karta Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych


W chwili, gdy pracownik otrzymuje pożyczkę należy wpisać kwotę główną pożyczki i naliczonych od niej odsetek. Aby tego dokonać należy wcisnąć klawisz Pożyczki. Pojawi się wówczas okienko z polami, w których należy wprowadzić datę przyznania pożyczki, jej kwotę oraz kwotę naliczonych odsetek od udzielonej kwoty pożyczki. Można również wprowadzić krótki opis, np. czego dotyczyła udzielona pożyczka. Wprowadzając opis można posłużyć się listą opisów.

Po zatwierdzeniu podanych danych pojawi się pytanie, czy jest to aktualnie przyznana pożyczka - tzn. pożyczka, która będzie obecnie spłacana. Po potwierdzeniu, iż jest to aktualnie udzielona pożyczka, podane kwoty zostaną wyświetlone w polach - odpowiednio KWOTA POŻYCZKI i KWOTA ODSETEK. W polu POŻYCZKA+ODSETKI pojawi się kwota do spłacenia. Pola SPŁACONO oraz ZOSTAŁO DO SPŁACENIA nie podlegają edycji - ich wartość zmienia się wraz z wpłatami kolejnych składek oraz spłatami kolejnych rat pożyczki.

Po podaniu kwoty pożyczki należy wprowadzić harmonogram spłat. W tym celu należy wcisnąć przycisk Harmonogram spłat. Pojawi się wówczas okienko, w którym należy wprowadzić deklarowane kwoty spłat w kolejnych miesiącach, w których pracownik będzie spłacał pożyczkę.


PL dekl splaty.jpg


Rysunek 39. Deklaracja spłaty pożyczki


Ze względu na to, iż dla celów księgowości należy oddzielnie wykazywać spłatę kwoty głównej i odsetek od pożyczki, w harmonogramie wydzielono osobne pozycje dla spłat kwoty głównej i odsetek. W tym samym okienku wyświetlone są informacje o spłatach pożyczki wynikających z potrąceń z zapisów płacowych oraz kwoty spłacone bezpośrednio w kasie. Jeśli pracownik dokonał spłaty raty pożyczki w bezpośrednio kasie (a nie poprzez potrącenie z wynagrodzenia) należy za pomocą pola SPŁATA W KASIE wprowadzić dane dotyczące kwot spłaconych w kasie oraz daty dokonania spłaty.

Kartoteka ZFŚS jest automatycznie połączona z kartoteką płac. Oznacza to, iż zadeklarowane spłaty pożyczki są automatycznie potrącane z zapisu płacowego. Zmiana ich wysokości na zapisie płacowym ma swoje odzwierciedlenie w zapisach ZFŚS.

Gdy pracownik spłaci całą pożyczkę należy usunąć harmonogram spłat tej pożyczki.

Kartoteka ZFŚS pozwala również na rejestrację świadczeń bezzwrotnych. Aby wprowadzić informacje o udzielonej zapomodze należy wcisnąć przycisk HISTORIA znajdujący się w sekcji Świadczenia. Pojawi się wówczas okno z polami edycyjnymi, w które należy wprowadzić odpowiednie dane.


PL Rej swiad bezzwrot.jpg


Rysunek 40. Rejestracja świadczenia bezzwrotnego


Użytkownik w czasie wprowadzania opisu może posłużyć się listą opisów. Automatycznie zostaje określona kwota do opodatkowania. Podatek zostanie naliczony w zależności od progu podatkowego, w którym znajdują się dochody pracownika z tytułu wynagrodzeń wynikających z umowy o pracę. Jeśli przełącznik PODATEK Z ZFŚS POTRĄCANY Z... znajduje się w pozycji KWOTY PRZYZNANEJ POŻYCZKI - podatek będzie potrącany z kwoty przyznanej zapomogi - w polu DO WYPŁATY znajdzie się kwota zapomogi pomniejszona o podatek. W przeciwnym wypadku (przełącznik w pozycji WYNAGRODZENIA) należy przekazać do działu płac informację o konieczności zwiększenia potrącanej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę podatku naliczonego od wypłaconej zapomogi.

Kartoteka ZFŚS umożliwia wyświetlenie (a co za tym idzie - wydruk) historii operacji ZFŚS. Aby to osiągnąć należy wywołać funkcję Zestawienia - operacje ZFŚS z menu podręcznego kartoteki. Pojawią się wówczas wszystkie zarejestrowane operacje Funduszu. Po naciśnięciu klawisza F5 (filtr) możemy ograniczyć wyświetlone zapisy do operacji z podanego przez użytkownika okresu czasu lub też dotyczących wskazanego pracownika. W analogiczny sposób możemy otrzymać zestawienie świadczeń bezzwrotnych.

Delegacje

Kartoteka delegacji umożliwia rejestrację delegacji służbowych pracowników. Aby wprowadzić informację o delegacji należy wskazać, którego pracownika będą dotyczyły rejestrowane dane. Następnie należy wprowadzić kwoty należne i przyznane pracownikowi z poszczególnych tytułów. Program obliczy na tej podstawie kwotę do opodatkowania, podatek oraz składki na ubezpieczenia.


PL Rej delegacji.jpg


Rysunek 42. Harmonogram spłat pożyczki


Możliwy jest wydruk rozliczenia delegacji. Aby go wykonać należy z menu wydruków wybrać opcję Wydruk delegacji dla pracownika.

Dokumenty pracownicze

Funkcja ta poprzez wybór z menu umożliwia rejestrację Umów o pracę oraz Świadectw pracy.




Place2003.jpg

Dokumentacja systemu Płace:
Spis treściWstępPierwsze krokiKrok "Zerowy" - wyjaśnienie kilku "fachowych" terminów
Krok 1: Skonfigurowanie programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie podstawowych słowników i kartotekKrok 3: Rejestracja pracownika / zleceniobiorcy
SłownikiSpis rysunków