Manual Place:Rejestracja danych o frekwencji pracowników

Z Motława

Krok 4 – Rejestracja danych o frekwencji pracowników

Wykonane w poprzednich krokach czynności miały na celu umożliwienie kolejnego kroku, czyli rejestracji informacji o frekwencji pracowników.

Z drzewa systemu proszę wybrać opcję Kartoteki – Frekwencja pracowników.

Wprowadzanie i zmiana danych

Po wybraniu opcji Frekwencja pracowników pojawia się okno, w którym będą wyświetlone zapisy znajdujące się w kartotece ograniczone poprzez ustawienia filtra dokonane przez użytkownika. Aby zmienić te ustawienia należy po naciśnięciu klawisza F5 zmienić wartość określonych parametrów.


PL Filtr frekwencja.jpg

Rysunek: Filtr kartoteki frekwencji


Po odpowiednim ustawieniu parametrów filtra należy potwierdzić jego ustawienie naciskając klawisz OK.

Jeśli istnieją zapisy spełniające podane warunki zostaną one wyświetlone.

Aby wprowadzić nowy zapis frekwencji z menu podręcznego należy wybrać funkcje Nowy lub tez wskazać odpowiednią ikonę na pasku ikon. Wprowadzanie zapisu należy rozpocząć od wybrania pracownika, którego dany zapis będzie dotyczyć. Aby tego dokonać należy wywołać listę zatrudnionych pracowników (poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się po lewej stronie zakładki nr 1 karty frekwencji - imie) i wskazać wybraną osobę.


PL wybor pracownika frekwencja.jpg
Rysunek: Wybór pracownika - frekwencja

Na podstawie Kalendarza Pracy przypisanego pracownikowi w Kartotece Pracowników- Karta frekwencji zostanie automatycznie uzupełniona informacjami o przepracowanym czasie. Jeśli pracownik pracował zgodnie z obowiązującym go harmonogramem pracy -– wystarczy zapisać Kartę. Jeśli natomiast konieczne jest zarejestrowanie nieobecności, to po zapisaniu w Bazie Danych (przycisk „Zapisz w bazie” lub na klawiaturze Ctrl+F9) należy wybrać przycisk Nieobecności.

Pojawi się wówczas okno umożliwiające rejestracje okresów nieobecności. Po wybraniu funkcji Nowy zapis zostanie wyświetlone okno z danymi okresu nieobecności.


PL Rejestracja okr nieob.jpg


Rysunek: Rejestracja okresu nieobecności


Po wprowadzeniu okresu oraz zaznaczeniu powodu nieobecności dane należy zapisać. Wprowadzony okres nieobecności zostanie wyświetlony wraz z wcześniej wprowadzonymi okresami w oknie Nieobecności.


PL Wprow okr nieob.jpg


Rysunek: Wprowadzone okresy nieobecności


Po naciśnięciu klawisza OK lub ANULUJ użytkownik zostanie przeniesiony na Kartę frekwencji, na której zostaną zaznaczone dni nieobecności w pracy - symbolami odpowiednimi dla danego typu nieobecności.

Wydruki

Po wskazaniu ikony drukarki pojawi się menu wydruków.


PL Menu wydrukow.jpg


Rysunek: Menu wydruków


System umożliwia wykonanie następujących wydruków:

  • Raport – standardowy wydruk zawartości Kartoteki – użytkownik ma możliwość jego zdefiniowania poprzez włączenie bądź wyłączenie kolumn z odpowiednimi informacjami
  • Miesięczna Karta obecności, Roczna Karta obecności, Karta Ewidencji czasu pracy, Raport godzinowy, Miesięczne rozliczenie czasu pracy – wydruki informacji o przepracowanym czasie – w różnych układach informacji

Funkcje dodatkowe

PL Menu podr kart frekw.jpg


Rysunek: Menu podręczne kartoteki frekwencji


Karty dla nowego miesiąca

Aby założyć automatycznie Karty Obecności dla kolejnego miesiąca z menu podręcznego kartoteki frekwencji należy wywołać funkcję Karty dla nowego miesiąca. Zostaniemy wówczas zapytani o miesiąc, dla którego chcemy tworzyć Karty oraz po poproszeni o potwierdzenie zamiaru ich utworzenia. Po potwierdzeniu program na podstawie danych z Systemu Kadrowo-Płacowego (o aktualnie pracujących pracownikach) utworzy Karty Obecności dla podanego wcześniej miesiąca.

Inicjalizacja nowego roku

Funkcja ta powinna być wywołana w celu rozpoczęcia pracy w nowym roku. Powoduje ona:

  • określenie liczby dni urlopu, której pracownik nie wykorzystał w zakończonym roku – zostaje ona wpisana do pola URLOP ZALEGŁY w kartotece pracownika
  • określenie liczby dni urlopu, które pracownik otrzymał „zaliczkowo” z tytułu urlopu należnego w następnym roku – zostaje ona wpisana do pola URLOP ZALICZKOWY w kartotece pracownika
  • określenie liczby dni urlopu dostępnego w nowym roku – na podstawie wymiaru urlopu, liczby dni urlopu zaległego oraz zaliczkowego,
  • utworzenie dla wszystkich pracowników kart obecności na styczeń nowego roku.

Ponieważ funkcja ta w czasie działania USUWA wszystkie dane o frekwencji pracowników dotyczące nowego roku należy szczególnie uważać przy jej wywołaniu.


zobacz także: Inicjalizacja nowego roku

Przelicz urlopy

Jeśli w czasie użytkowania programu okaże się, że pewnemu pracownikowi niewłaściwie określono dostępny urlop wypoczynkowy lub też wprowadzono nieprawidłowe dane na temat jego wykorzystania, to po skorygowaniu danych należy uruchomić funkcję Przelicz urlopy. Spowoduje ona uaktualnienie pozostałej liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Przelicz czas pracy

Jeśli po założeniu Kart Obecności zostanie zmieniony Kalendarz Pracy konieczne jest przeniesienie tych danych do Kart Obecności, tak aby prawidłowo zostały określone dni wolne od pracy jak i dni pracujące. Jest to jednym z warunków prawidłowego obliczenia liczby przepracowanych godzin w dni pracujące oraz w dni wolne. Aby uaktualnić informacje o Kalendarzu Pracy należy wywołać funkcję Przelicz czas pracy.

Zamknij wybraną kartę, Zamknij karty w widoku

Karty Obecności można zamknąć. Zamkniętej karty nie można zmienić ani usunąć.


Place2003.jpg

Dokumentacja systemu Płace:
Spis treściWstępPierwsze krokiKrok "Zerowy" - wyjaśnienie kilku "fachowych" terminów
Krok 1: Skonfigurowanie programu, użytkownicy systemuKrok 2 - Zdefiniowanie podstawowych słowników i kartotekKrok 3: Rejestracja pracownika / zleceniobiorcy
SłownikiSpis rysunków