Kartoteka Towary i usługi

Z Motława
Inprogress.png
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte
Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać



Kartoteka towarów służy do przechowywania informacji o posiadanym asortymencie lub świadczonych usługach. Każdy towar, dla którego użytkownik zamierza prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu, musi mieć założoną kartę. Można ją założyć przed lub w trakcie operacji rejestracji pozycji dokumentu, przy czym podczas sprzedaży będzie na to za późno. Przyczyna tego jest prosta: tworząc kartę nie można wpisać wprost ilości.

Towary identyfikowane są poprzez unikatowe symbole (indeksy). Program nie pozwala na założenie dwóch kart towarowych o takich samych symbolach. Karta towaru zawiera wszystkie niezbędne dane o posiadanym towarze. Informacje te zawarte są w ściśle określonych polach, które wyświetlane są przez program na ekranie


HT-karttowa.jpg

Zakładanie karty towaru lub usługi

Zakładanie nowej karty dla towaru lub usługi jest zbliżone. Dla trzech zakładek definiujących pełne dane towaru lub usługi poniżej opisane zostały wyłącznie dane których wypełnienie jest niezbędne w celu prawidłowej identyfikacji danych.

SYMBOL

Symbol towaru jest jednym z najważniejszych pól na karcie towarowej, służy bowiem do rozróżniania przez program poszczególnych towarów. Jest więc wskazane aby symbole były tak skonstruowane, by łatwo się można było nimi posługiwać w prosty sposób. Mogą być one np. skróconą formą nazwy. Gorąco odradzamy stosowanie numeracji typu 0001, 0002, 0003.... itd. gdyż wtedy bardzo trudno odszukać właściwą kartę towarową.

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie symboliki towarowej pozwalającej na szybkie określanie przynależności towaru do określonej grupy, podgrupy asortymentowej.

NAZWA

Nazwa towaru może się składać ze 100 znaków, co powinno w zupełności wystarczyć.

SWW, PKWIU

Pola SWW oraz PKWiU służy do wpisania grupy wyrobów wg Systematycznego Wykazu Wyrobów. Ma ono znaczenie dla tych pozycji, dla których podatek VAT jest różny od 22 procent. Wartość tego pola drukowana jest na fakturze VAT.

STAWKA VAT

Podatek VAT informuje o stawce podatku (w procentach), jaki należy doliczyć przy sprzedaży towaru. Jedynym sposobem wprowadzenia wartości w to pole, jest wywołanie listy możliwych wartości.

JEDNOSTKA
Pole jednostka informuje o mianie danego towaru. Podobnie jak w przypadku stawki VAT pole to nie jest dostępne do bezpośredniej edycji. Jedyną możliwością wypełnienia pola jest skorzystanie z wcześniej przygotowanego słownika jednostek.

CENY TOWARU

Dostęp do informacji o cenach towaru lub usługi jest możliwy po wywołaniu tabeli cenników za pomocą klawisza pokaz pozycje cennika umieszczonego na drugiej zakładce.

HT-towrceny.jpg

W tabeli umieszczone są wszystkie zdefiniowane przez użytkownika ceny. Dodawanie kolejnego składnika cen odbywa się poprzez przejście kursorem w dół na kolejną pozycję listy. Dla każdej pozycji cennika użytkownik może powinien określić:

  • typ pozycji cennika – cena sprzedaży / zakupu,
  • klasę cenową (pozycja wcześniej zdefiniowanego słownika klas cenowych),
  • walutę, domyślnie cennik złotówkowy,
  • okresową aktywność pozycji słownika cen.

Ceny sprzedaży nie są wiążące, można je zmieniać podczas dokonywania rozchodu lub poprzez wejście w poprawianie danych w kartotece danego towaru i pod takimi cenami (zmienionymi) zostaną one wydane z magazynu.

standardowo na zamówieniu

W polu tym możliwe jest określenie ilości standardowo proponowanej dla towaru umieszczanej na zamówieniu u dostawców. Wielkość ta ma znaczenie wyłącznie w wypadku wykorzystywania modułu zamówień.

stan minimalny

Pole ilość minimalna zawiera dolny pułap ilości towaru w magazynie. Ustawiając w filtrze kartoteki towarów przełącznik „ilość mniejsza od minimalnej”, można wykonać wydruk zawierający listę towarów, które należałoby zamówić.

ilość w opakowaniu

Pole to pozwala na wprowadzenie ilości towaru, jaka mieści się w opakowaniu. Na podstawie tej ilości system może drukować na fakturach Vat oraz rachunkach uproszczonych informację o niezbędnej liczbie opakowań. Warunkiem koniecznym jest włączenie tego w konfiguracji systemu.

status karty towarowej
Pola trzeciej zakładki pozwalają określić dodatkowe informacje związane ze statusem towaru lub usługi. Domyślnie pola te przyjmują wartości umożliwiające na dowolne operowanie kartą podczas rejestracji pozycji przyjęcia lub wydania towaru. Szczegółowe znaczenie poszczególnych pól statusu jak i nie opisanych powyżej pozostałych pól karty zostało przedstawione w rozdziale Szczegółowy Opis Opcji.


zobacz także